Előszó
Ötévesek lettünk!
1998. január 1-től a hazai epidemiológia önálló országos intézetet kapott - mely a szakterület speciális igényére fókuszálva megfelelhet a kor elvárásainak.
Az OEK Alapító Okirata szerinti feladata a nemfertőző és fertőző betegségek epidemiológiája és a mikrobiológia területén a szakmai módszertani irányítás, szervezés, minőségtanúsítás, továbbképzés, jogszabály-előkészítés, az immunbiológiai készítmények ellenőrzése, adatgyűjtés, adatfeldolgozás és elemzés.
Öt esztendő nem hosszú idő egy intézmény életében, azonban éppen ez az öt év, amire most visszatekintünk, bizony kiemelten fontos időszak: az ezredforduló és az EU-csatlakozás előestéje...
Alapfeladatainkból adódóan és a fokozott kihívásokra is tekintettel, fő céljaink így
- az ország járványügyi felkészültségének erősítése, a komplex járványügyi feladatellátás, gyorsreagálás feltételeinek biztosítása a napi gyakorlatban (1),
- fejlesztések generálása, melyek révén a XXI. század kihívásai fogadhatók lesznek, felkészülés a jövőre (2),
- az elődintézménynek, a 70 éves OKI tradícióit, értékeit megőrizni, szakmai múltat megbecsülni, integrálni (3).
(1) Az ezredforduló - a gyorsan változó, globalizálódó világunkban a járványügyi biztonság kérdését új és jelentős hangsúllyal vetette fel. 2003-ban a nemzetközi surveillance hálózat rendszerek aktiválódásának lehettünk tanúi: soha nem tapasztalt, de ma már lehetséges világméretű szakmai kommunikáció alakult ki. Ez az együttműködés példa nélküli eredményekhez vezetett: az új járvány (SARS) megjelenése, a kórokozó felderítése és blokkolása között még félesztendő sem telt el, és még mielőtt speciális oltóanyag vagy gyógyszer rendelkezésre állna, pusztán a hatékony járványügyi intézkedések révén, melyeknek természetesen hazánk is részese volt - sikerült a járvány megfékezése.
Vissza