Előszó
Tisztelt Olvasó!
Ez a kiadvány, melyet Ön a kezébe vesz, történelmi léptékkel mérve is jelentős távlatokat ölel fel. Az országot, vagy még távolabbi területeket nézve, mégis apróságnak tetszik az...
Tovább
Előszó
Tisztelt Olvasó!
Ez a kiadvány, melyet Ön a kezébe vesz, történelmi léptékkel mérve is jelentős távlatokat ölel fel. Az országot, vagy még távolabbi területeket nézve, mégis apróságnak tetszik az a tény, hogy 125 éves a jászberényi tűzoltóság. Számunkra, akik részesei vagyunk, vagy voltunk ennek a 125 évnek mégis nagy jelentősége van, hogy egy ilyen kiadvány elkészülhetett.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc elbukását követően az osztrák császárság nem engedélyezett az országban semmiféle civil szerveződést. Csak a kiegyezés után nyílt meg a lehetősége annak, hogy különböző egyletek, testületek jöjjenek létre. Az akkori politika elsők között a különösen közhasznú szervezeteket engedte létrejönni. így alakultak meg a különböző tűzoltó- és tornaegyletek, először Sopronban és a székesfővárosban jöttek létre tűzoltóságok. Ezek a szerveződések országos visszhangra találtak, így a vidéki városokban is megindult a tűzoltó egyletek létrehozása.
A jászberényi polgárok 1877-ben - néhány évvel az első tűzoltóságok létrejötte után - hozták létre saját tűzoltó egyletüket. Biztosan közrejátszott az egylet szervezésében kimondatlanul, vagy talán szűk baráti körben kimondva is, hogy sok év óta nem lehetett részt venni semmiféle szervezkedésben. Alapvető oka mégiscsak az lehetett, hogy a város szükségét érezte egy ilyen szervezet létrehozásának. Nincs róla pontos tudomásunk, de feltételezhető, hogy valamilyen tragikus esemény, lökést adhatott a szervezéshez.
A kiadvány összeállítása során részletesen tanulmányoztam a Jászberényi Önkéntes Tűzoltó Egylet Alapszabályát. Megállapítottam, hogy az Alapszabály előírásai ma is többségében helytállóak. Figyelemre méltó az egylet szervezeti felépítése, az Alapszabály alkotói és az egylet szervezői szinte minden fontos kérdésre odafigyeltek. A szervezeti felépítésből tetszett az, hogy volt az egyletnek egy jól felépített parancsnoki köre. Voltak kerületi parancsnokok és olyan komoly beosztások is az egyletben mint mérnök, orvos, jegyző. Az alakulás időszakában legnagyobb gondot a technikai eszközök hiánya jelentette. Ez persze folyamatosan végigkísérte a tevékenységet napjainkig.
Az, hogy 1877-ben létrejött egy önkéntes tűzoltó egylet, alapot teremtett a hivatásos tűzoltóság létrejöttéhez is. Már 1892-ben - tehát 15 évvel az egylet megalakulását követően - határozat született a hivatásos tűzoltóság létrehozására.
Vissza