Előszó
Részlet:
"Folytonos szappangyártó berendezés automatizálása
Vépy Ernő
Növényolaj és Háztartási Vegyipari Kutatóintézet
Az Albertfalvai Vegyigyár 1961 április havában üzembehelyezett egy...
Tovább
Előszó
Részlet:
"Folytonos szappangyártó berendezés automatizálása
Vépy Ernő
Növényolaj és Háztartási Vegyipari Kutatóintézet
Az Albertfalvai Vegyigyár 1961 április havában üzembehelyezett egy automatikus szappangyártó berendezést. A berendezés folytonos üzemben szappanosítja el a zsiradékokat, és így a szappangyártás hosszadalmas és körülményes munkafázisát, a szappanfőzést korszerűsíti. Az eljárást és a szappanosító berendezést, melyre a Találmányi Hivatal a szabadalmat megadta, az iparágnak hat szakembere dolgozta ki.
Az új eljárás, gazdasági kihatásán felül, jelentős műszaki fejlődésnek is tekinthető, mert a folytonos üzemű elszappanosítás egyes eljárásai világviszonylatban is csak most vannak kialakulóban. A bevezetett eljárás magán viseli a folytonos és automatizált eljárások jellegzetes előnyeit: A berendezés helyszükséglete rendkívül kicsiny, egy azonos teljesítőképességű szappanfőzdének csupán 1/6 része. Ezáltal, új létesítmény esetén, komoly megtakarítás mutatkozik az építési költségekben.- A nyersanyag átfutási ideje kb; 60 perc szemben az üstben főzés 2-3 napi időtartamával. Ezáltal a gyártásban lekötött forgóeszköz nagymértékben lecsökken. - A gyártás teljes mellette zárt rendszerű.
Ezért az elszóródás okozta anyagveszteség gyakorlatilag teljes mértékben elmarad. A levegő kizárása, valamint a hosszantartó hőkezelés lérövidítése a késztermék minőségére hat ki kedvezően. - Végül pedig erre az automatizált eljárásra is jellemző, hogy - sok éves tapasztalattal rendelkező szappanfőző szakmunkás helyett - néhány nap alatt betanított dolgozót lehet a gép mellé állítani, aki azután a készárut egyenletesebb minőségben állítja elő, mint a leggyakorlottabb szappanfőző.
A bevezetett új eljárás lényegének és gazdasági kihatásának jobb megértése céljából röviden összehasonlítom a hagyományos szappanfőzés műveleteit az automatikus szappanosító berendezés működésével. Az üstfőzésnél az előkészített zsiradékokat, a lugoldatot és a főzéshez szükséges vizet a főzőmester a tárolótartályokból csővezetékeken át folyatja a főzőüstbe. Az anyagok felmelegítését, forralását és mozgatását gőz átáramoltatásával végzi. A segédanyagokat, főként az ipari sót, szükség szerint kézzel lapátolják az üstbe. A szappanfőző művelete több szakaszból áll; ezek folyamán, a zsiradékok elszappanosítása után, a szappan kisózása, az aljlug leeresztése, majd a szappan ismételt feloldása - mint egyes főzési szakaszok - felváltva többszörösen követik egymást."
Vissza