1.060.604

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A hivatásos beszéd hangtechnikája

Kézikönyv gyakorló pedagógusok számára

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Kecskemét
Kiadó: Kecskeméti Tanítóképző Főiskola
Kiadás helye: Kecskemét
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 131 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-04-1145-8
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Nem mindegy, hogy milyen hangon szólalunk meg. A beszédet hangélményként fogjuk fel, s ha ez az élmény kellemetlen, zavaró, nem hat ránk megfelelően a beszéd mondanivalója sem. Ha kellemes, szép... Tovább

Előszó

Nem mindegy, hogy milyen hangon szólalunk meg. A beszédet hangélményként fogjuk fel, s ha ez az élmény kellemetlen, zavaró, nem hat ránk megfelelően a beszéd mondanivalója sem. Ha kellemes, szép hangon szólalunk meg, a hallgatóság figyelme ránk irányul. A hivatásos beszélő mindig valamilyen céllal szólal meg, ezért nagyon fontos, hogy hangtechnikailag képzett legyen. Ennek a képzésnek két területe van. Az egyik, hogy megismerjük saját hangunkat, és adottságainknak megfelelően képezzük azt. A másik, hogy a fokozott beszédmegterhelés káros hatásait megelőzzük. Színészek, szónokok, pedagógusok, rádió- és tévébemondók naponta több órát beszélnek, fontos, hogy ezt jó hangtechnikával tegyék. S nemcsak a hallgatóság miatt, hanem önmaguk érdekében is.
Ez a könyv ehhez kíván segítséget nyújtani. A beszédtechnika egy területével foglalkozunk, a hangtechnikával. A hangtechnika kimunkálása elképzelhetetlen a helyes légzéstechnika és artikuláció nélkül. Ezért a könyv a légzéstechnikai és artikulációs gyakorlatok után tárgyalja a hangtechnikai gyakorlatokat.
A cél az, hogy mindenki a saját hangján, emelt hangon, fokozott zöngével legyen képes megszólalni. Ezt a fokozott zöngét az énekből merítjük. A gyakorlásnak igen egyszerű a zenei anyaga, átlagos zenei műveltséget igényel. Egy egyszerű dúr skálát kell tudnunk elénekelni fentről lefelé, majd lentről felfelé, természetesen jó légzéstechnikával és helyes artikulációval. Fontos, hogy kezdetben zongorával gyakoroljunk, ez nagy segítség, biztonságosabbá teszi munkánkat.
A könyv gyakorlóanyaga fokozatosan nehezedik. Ezért jó, ha kezdetben betartjuk a sorrendet. A gyakorlóanyag bőséges, kezdetben egy-másfél órát gyakoroljunk. Amikor már jártasságot szereztünk a munkában, válogathatunk, a számunkra legszimpatikusabb szövegekből tíz-tizenöt perces gyakorlóanyagot állíthatunk össze úgy, hogy azt naponta bemelegítésnek használjuk.
Hangsúlyozni szeretném, hogy a hangtechnika tanulható. Húszéves tapasztalat és gyakorlat után adom közre ezt a munkát. Beszédünk tükrözi, elárulja énünket, egyéniségünket. Aki a megszólalás felelősségét átérzi, tudja, nem közömbös, hogy milyen ez a megszólalás. Vissza

Tartalom

Bevezetés 3
A levegő beosztása beszédünkben 5
Beszédmozgás és artikulációs gyakorlatok 30
A középhang kimunkálása, hangterjedelem bővítése 38
Szöveggyűjtemény 58

Dr. Stollár Jánosné

Dr. Stollár Jánosné műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Stollár Jánosné könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem