Előszó
Nem mindegy, hogy milyen hangon szólalunk meg. A beszédet hangélményként fogjuk fel, s ha ez az élmény kellemetlen, zavaró, nem hat ránk megfelelően a beszéd mondanivalója sem. Ha kellemes, szép...
Tovább
Előszó
Nem mindegy, hogy milyen hangon szólalunk meg. A beszédet hangélményként fogjuk fel, s ha ez az élmény kellemetlen, zavaró, nem hat ránk megfelelően a beszéd mondanivalója sem. Ha kellemes, szép hangon szólalunk meg, a hallgatóság figyelme ránk irányul. A hivatásos beszélő mindig valamilyen céllal szólal meg, ezért nagyon fontos, hogy hangtechnikailag képzett legyen. Ennek a képzésnek két területe van. Az egyik, hogy megismerjük saját hangunkat, és adottságainknak megfelelően képezzük azt. A másik, hogy a fokozott beszédmegterhelés káros hatásait megelőzzük. Színészek, szónokok, pedagógusok, rádió- és tévébemondók naponta több órát beszélnek, fontos, hogy ezt jó hangtechnikával tegyék. S nemcsak a hallgatóság miatt, hanem önmaguk érdekében is.
Ez a könyv ehhez kíván segítséget nyújtani. A beszédtechnika egy területével foglalkozunk, a hangtechnikával. A hangtechnika kimunkálása elképzelhetetlen a helyes légzéstechnika és artikuláció nélkül. Ezért a könyv a légzéstechnikai és artikulációs gyakorlatok után tárgyalja a hangtechnikai gyakorlatokat.
A cél az, hogy mindenki a saját hangján, emelt hangon, fokozott zöngével legyen képes megszólalni. Ezt a fokozott zöngét az énekből merítjük. A gyakorlásnak igen egyszerű a zenei anyaga, átlagos zenei műveltséget igényel. Egy egyszerű dúr skálát kell tudnunk elénekelni fentről lefelé, majd lentről felfelé, természetesen jó légzéstechnikával és helyes artikulációval. Fontos, hogy kezdetben zongorával gyakoroljunk, ez nagy segítség, biztonságosabbá teszi munkánkat.
A könyv gyakorlóanyaga fokozatosan nehezedik. Ezért jó, ha kezdetben betartjuk a sorrendet. A gyakorlóanyag bőséges, kezdetben egy-másfél órát gyakoroljunk. Amikor már jártasságot szereztünk a munkában, válogathatunk, a számunkra legszimpatikusabb szövegekből tíz-tizenöt perces gyakorlóanyagot állíthatunk össze úgy, hogy azt naponta bemelegítésnek használjuk.
Hangsúlyozni szeretném, hogy a hangtechnika tanulható. Húszéves tapasztalat és gyakorlat után adom közre ezt a munkát. Beszédünk tükrözi, elárulja énünket, egyéniségünket. Aki a megszólalás felelősségét átérzi, tudja, nem közömbös, hogy milyen ez a megszólalás.
Vissza