1.067.062

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A helyreállított Budai Vár (dedikált példány)

Szerző
Szerkesztő
Grafikus
Lektor
Fotózta
Budapest
Kiadó: Műszaki Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 294 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 23 cm
ISBN: 963-103-138-1
Megjegyzés: Gerő László szerző által dedikált példány. Fekete-fehér és színes fotókkal, ábrákkal gazdagon illusztrálva. Tankönyvi szám: 31457.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

A szerző Gerő László építész, közismert műemléki szakember, e könyvében az ország legjelentősebb műemlékének, a középkori budai várnak helyreállításával ismertet meg, amit az ő tervei alapján végeztek 1946-1966 között, és amely mind ez ideig hazánk legnagyobb műemléki helyreállítása.
A második világháborúban a budai vár is erősen megsérült; kormos kiégett falai elcsúfították fővárosunk Duna-parti képét, ezért a magyar kormány elhatározta a vár mielőbbi helyreállítását. Így volt lehetséges, hogy az ország háború utáni kedvezőtlen anyagi helyzete ellenére már 1946-ban megindulhatott a vár középkori részeinek a feltárása, és az okmányokban olyan sokat emlegetett fényes, gótikus és reneszánsz palota maradványainak felkutatása, mert a várépület elhagyott, romos volta most megfelelő terepet nyújtott e munkához, ami az épségben álló rezidencia idején kivihetetlen lett volna. A felszínre került régi falak konzerválásáról ekkor még nem volt szó, de a gazdag örökség láttán könyvünk szerzője... Tovább

Fülszöveg

A szerző Gerő László építész, közismert műemléki szakember, e könyvében az ország legjelentősebb műemlékének, a középkori budai várnak helyreállításával ismertet meg, amit az ő tervei alapján végeztek 1946-1966 között, és amely mind ez ideig hazánk legnagyobb műemléki helyreállítása.
A második világháborúban a budai vár is erősen megsérült; kormos kiégett falai elcsúfították fővárosunk Duna-parti képét, ezért a magyar kormány elhatározta a vár mielőbbi helyreállítását. Így volt lehetséges, hogy az ország háború utáni kedvezőtlen anyagi helyzete ellenére már 1946-ban megindulhatott a vár középkori részeinek a feltárása, és az okmányokban olyan sokat emlegetett fényes, gótikus és reneszánsz palota maradványainak felkutatása, mert a várépület elhagyott, romos volta most megfelelő terepet nyújtott e munkához, ami az épségben álló rezidencia idején kivihetetlen lett volna. A felszínre került régi falak konzerválásáról ekkor még nem volt szó, de a gazdag örökség láttán könyvünk szerzője az elsők között volt, aki a középkori részek megtartását is javasolta.
E jogos kívánságnak később egyre többen adtak hangot, míg végül is a szerző megbízást kapott a feltárt maradványok helyreállítására, hogy azok a közönség számára is hozzáférhetők és megtekinthetők legyenek oly módon, hogy az újonnan felépítendő barokk és neobarokk palotarészekkel összefüggő együttest alkossanak.
A szerző e könyvben a helyreállítás terveit, előzményeit és célkitűzéseit ismerteti, majd végig kísér a feltárt középkori királyi vár és palota maradványait bemutató munkákon. Leírja a vár védelmi rendszerének (várfalak, nagyrondella, kaputorony, buzogánytorony stb.) helyreállítását, valamint a palota főbb részeinek (gótikus nagyterem, palotakápolna) helyreállítását. megmagyarázza az értelmező vagy konzerváló kiegészítések szükségességét és a belső középkori kertek rekonstrukciójának indítékait. Végül pedig az egész Várhegyre kiterjedő, ma is várfalakkal övezett középkori védett település építészeti rekonstrukciójával is megismertet, amely műemlékvédelmi szempontból a királyi vártól el nem választható egységet alkot.
A szerző nem foglalkozik a várpalota újabb részeivel, mert azok helyreállítását nem ő tervezte. Vissza

Tartalom

Bevezetés7
Korábbi elképzelések és az első rekonstrukciós tervek11
Az 1950. évi terv27
Megindul a helyreállítás51
A középkori részek helyreállításának részletezése61
A déli nagy rondella1
A déli kaputorony2
A kapuszoros
A kazamaták
A keleti felvezető út3
A déli kartonifal4
A dunai ülőfülkés fal5
Az északi kortinafal6
A középkert
Keleti kis udvar7
A gótikus nagyterem8
Az István torony
A romkert9
A keleti zárt udvar10
A déli zárt udvar11
A nyugati zárt udvar12
Az Albrecht pince
Az István vár és a dongaboltozatos helyiségek13
A Király pince14
A kápolna15
A lőportorony16
A magas ágyúállás
Az Újvilág kapu17
A buzonytorony
A déli zárófal18
Az Újvilág kert
A Ferdinánd kapu19
A nyúlkert és a várfalak20
A keleti várfal
Az északi saroktorony21
A nyugati felső várfal22
A csikós udvar
Az alsó várfal23
Karakas pasa tornya24
A nyugati felvezető út25
Az övező kertek233
Buda műemléki jelentőségű területe253
Jegyzetek283
Német nyelvű összefoglaló291
Angol nyelvű összefoglaló293

Gerő László

Gerő László műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Gerő László könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem