A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
Előszó
Ezen könyv három szerzője első ízben Budapesten találkozott majdnem tíz évvel ezelőtt. Az alkalmat az szolgáltatta, hogy meg kívántunk beszélni néhány, a demokratikus helyi önkormányzati...
Tovább
Előszó
Ezen könyv három szerzője első ízben Budapesten találkozott majdnem tíz évvel ezelőtt. Az alkalmat az szolgáltatta, hogy meg kívántunk beszélni néhány, a demokratikus helyi önkormányzati rendszerrel kapcsolatos javaslatot, amelyek összeállításában Horváth Tamás és Péteri Gábor segédkezett. A szerzők barátsága és szakmai szövetsége 1991. óta a brit Know How Fund égisze alatt folytatódott, amely a helyi önkormányzati reformot támogatta Magyarországon.
Az 1988-ban megvitatott javaslatok két évvel később meg is valósultak - sokkal gyorsabban, mint szerzőik gondolták. Az 1990.évi Önkormányzati törvény és az azt követő, az önkormányzati hatáskörökre, tulajdonra és pénzügyekre vonatkozó jogszabályok ötletdús és nagyratörő reformprogramot képviseltek. Olyan hatáskörrel és autonómiával látták el az újonnan létrehozott helyi önkormányzatokat, amely messze előtte járt más közép- és kelet-európai országok gyakorlatának.
E felelősségi körök széles köre és a magyar önkormányzati szolgáltatások jellege komoly nyomást gyakorolt azonban az önkormányzati költségvetésekre. Az 1991-ben bevezetett finanszírozási rendszer koncepcióját tekintve szilárd volt, de azóta két oldalon, makrogazdasági és intézményi területen feszültségek mutatkoznak benne. A makrogazdasági nyomás a kormány által 1995-ben bevezetett költségvetési takarékossági programból fakadt, amely válasz volt a nagymértékű központi költségvetési deficitre. Ez a lépés négy év alatt 21%-kal csökkentette az önkormányzati kiadások reálértékét. Az intézményi problémák az 1990-es politikai eufória által az önkormányzati rendszerben okozott tervezési hibákból adódtak. Ez abban jelentkezett, hogy nagyon sok kis település kért önkormányzati státuszt az 1990-es törvény alapján, valamint a települési önkormányzatok és a megyék között nem volt világos a feladatmegosztás. Nem könnyű korrekt és hatékony finanszírozási módot találni olyan kis önkormányzatok számára, amelyek nem felelnek meg a méretgazdaságossági elvárásoknak, vagy olyan szolgáltatások számára, amelyek nem rendelkeznek állandó hellyel a struktúrán belül.
Nem meglepő tehát, hogy az önkormányzati finanszírozás állandó vitatéma maradt. E könyv írásai úgy jöttek létre, hogy sok kérés érkezett a Know How Fund-hoz az e területen végzendő közös kutatás és szakmai párbeszéd folytatására. 1995-ben Kenneth Davey és Péteri Gábor a Pénzügyminisztérium és a Belügyminisztérium felkérésére javaslatokat készített a helyi adózás reformjára. 1996-ban szintén a fent említett két minisztérium kérésére Péteri Gábor javaslatokat állított össze az önhibáján kívül hátrányos helyzetű önkormányzatok támogatási rendszerének továbbfejlesztésére. 1998-ban a Know How Alap részletes jelentést készített az állami támogatások és a helyi források rendszeréről egy olyan szeminárium számára, amelyet a "Területi és települési kormányzati rendszer fejlesztése" programban résztvevő támogatók hívtak össze.
Vissza
Tartalom
Előszó 5
I. fejezet
Kenneth Davey: Szerkezet és hatáskörök. Az önkormányzati
pénzügyek intézményi keretei 7
II. fejezet
Tamás M. Horváth: Intézményi változások a támogatási
rendszer reformjához 29
III. fejezet
Kenneth Davey- Péteri Gábor: Helyi önkormányzati pénzügyek:
általános kérdések 47
IV. fejezet
Kenneth Davey - Péteri Gábor: Helyi adózás: továbbfejlesztési
lehetőségek 73
V. fejezet
Kenneth Davey- Péteri Gábor: Támogatások: gyökeres változás 133
VI. fejezet
Kenneth Davey- Péteri Gábor: A támogatási rendszer fokozatos
módosítása 199
VII. fejezet
Kenneth Davey: Önkormányzati szolgáltatások szervezése 215
VIII. fejezet
Kenneth Davey- Péteri Gábor: Következtetések 259
Google, Facebook, Apple, Microsoft fiókkal való belépés/regisztráció eseténautomatikusan elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket.
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg azonosítóját, és a hozzá tartozó email címet, hogy jelszavát elküldhessük Önnek!
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!
Azonosító név/E-mail cím* Azonosító és e-mail cím megegyező
E-mail cím*
(2009 március óta a regisztrált ügyfelek azonosító neve megegyezik az email címmel)
Ha az azonosítóját sem tudja megadni, kérjük, hívja az ügyfélszolgálati vonalat:
+36-62-452-833
×
1
2
3
Regisztráció
×
Regisztráció
Regisztrációja sikeresen megtörtént.
Megadott e-mail címére megerősítő e-mailt küldtünk. Ahhoz, hogy a regisztrációja véglegesedjen, és le tudja adni rendeléseit, kérjük, kattintson a levélben található linkre. A megerősítő link a kiküldéstől számított 48 óráig érvényes, ezután a regisztrációs adatok törlésre kerülnek.
Kérjük, jelölje meg az érdeklődési körébe tartozó témaköröket!
Mehet
×
Regisztráció
Az ön által megjelölt témakörök:
Temakor_1
Beállíthatja, hogy emailben értesítőt kapjon az újonnan beérkezett példányokról a bejelölt témaköröknek megfelelően.
Beállított értesítőit belépés után bármikor módosíthatja az Értesítő menüpont alatt:
létrehozhat új témaköri értesítőt
inaktiválhatja értesítőjét, ha éppen nem kíván a megadott témában értesítőt kapni
törölheti véglegesen az adott értesítőjét
szerkesztheti jelenlegi értesítőjét, ha még részletesebben szeretné megadni mi érdekli.
Az Ön választása alapján naponta vagy 3 naponta kap tőlünk emailt a beállított értesítőjéről.