Előszó
A „Háztartás kézikönyvé"-vel olyan munkát óhajtok a magyar nőknek nyújtani, mely a háztartás minden ágában helyes, okszerű utasítást ad. A képzett, szakavatott háziasszony kibővíti belőle tudását, a háztartásban járatlanabb tanulhat belőle.
Egy ilyen könyvet valóban nélkülöz irodalmunk és midőn a tisztelt kiadó e munka megszerkesztésére fölkért, örömmel ragadtam meg az alkalmat, hogy e könyvbe befoglalhassam nemcsak azt, amit a kiadó urak által rendelkezésemre bocsájtott kitűnő forrásmunkákból, mint hazai viszonyainkra alkalmasat, célszerűt felhasználhatok, de azt is, amit nagy háztartásunkban, gazdaságunkban gyermekkoromban láttam, tapasztaltam, tanultam és később saját kisebb háztartásom vezetésében gyakorlok és mint okszerűt alkalmazok.
A „Háztartás kézikönyvé"-ben megtalálják tehát a magyar háziasszonyok mindazt, amit a jó és gondos háziasszonynak a kisebb-nagyobb városi és falusi háztartás vezetésénél tudnia kell; utmutatást nyer a kellemes családi otthon megteremtéséhez, megismeri hogyan kell konyháját berendezni, tisztán tartani, hogy ott mindig szívesen időzhessen és onnan családjára jólét, egészség áradjon; méltatom e könyvben a nálunk oly nagyon napirenden levő cselédkérdést; elvezetem a kedves gazdasszonyokat az éléstárba, fel a padlásra, le a pincébe, hogy ott a rendtartást, csínt és tisztaságot tanulmányozzuk; kisétálunk a virágos-, zöldséges- és gyümölcsös-kertekbe, bebarangoljuk a baromfi-udvart, az istállót, pajtát, megnézzük hű házi kutyánkat, házi nyulainkat, de még nagy cirmos macskánkra is lesz gondunk. S kalickáink? Óh, azokról a kedves dalos madárkákról sem fogunk megfeledkezni, melyek bennünket már kora hajnalban oly édesen csicseregnek fel.
Édes otthonunk, lakásunk lesz az első, melyben körülsétálunk; s aztán beszélgetünk a ruha- és fehérnemű-varrásról, átalakításról, javításról, gyermekeinkről, azok neveléséről, az egészségről és a szépség-ápolásról. Elvezetem kedves olvasóimat a háziasszony szentélyébe, a nappali szobába, ahol a kézimunkákat tekintjük meg, be a fogadószobába, ahol megpróbálunk társalogni a zenéről, sportokról, a családi- és társaséletről, az illemről, a beszédmodorról. Szóval mindent felölelek e könyvben, ami arra szolgál, hogy a családban a jólét és boldogság állandó és az otthon minden családtagnak mindig kedves, kellemes legyen és maradjon, hogy ne álljon be nélkülözés ott sem, hol szerény jövedelemből tisztességesen kell megélni és egészséges, értelmes és jó erkölcsű gyermekeket nevelni.
Fogadják a magyar háziasszonyok a „Háztartási kézikönyv"-et olyan jó szívvel, amilyen meleg szeretettel én azt megszerkesztettem. A
SZERKESZTŐ.
Vissza