Előszó
Hazánk mai alakjában kimondottan agrárállam, melynek területén a mezőgazdasági termelés megszokott formái mellett a haltenyésztésre is kitűnő alkalom nyílik, nemcsak mert számos lehetőség van még...
Tovább
Előszó
Hazánk mai alakjában kimondottan agrárállam, melynek területén a mezőgazdasági termelés megszokott formái mellett a haltenyésztésre is kitűnő alkalom nyílik, nemcsak mert számos lehetőség van még halastavak létesítésére, hanem főképen azért, mert nincs még egy állam Európában, mely a hal tenyésztésre - elsősorban a pontytenyésztésre - oly kedvező éghajlati viszonyokkal rendelkeznék, mint éppen Magyarország.
Ezt a tényt a gyakorlat már fölismerte s ma Csonka-Magyarország halastavainak területét tekintve, Európa összes államai között negyedik helyen áll. Jövedelmezőség tekintetében pedig már most is első helyen állanak halastavaink egész Európában, mert holdankint nálunk terem a legtöbb halhús. Pedig még igen messzire vagyunk az elérhető maximumtól!
Annál érthetetlenebb, hogy a budapesti tudományegyetem közgazdasági karától eltekintve, egyetlen egyetemen, egyetlen mezőgazdasági főiskolán sincsen a halgazdaságtannak külön tanára! A gazdasági akadémiákon a halgazdaságtan mostoha gyermek, melyre alig jut idő. Az állattenyésztéstan agyonterhelt tanára rendesen tanársegédére bízza a haltenyésztés előadását, aki saját tapasztalatok hiányában, többnyire elavult könyvekből meríti tudását. Így aztán megérthető az a panasz, hogy nagy halastóérdekeltségeink nem találnak a gazdasági akadémiákat végzett okleveles gazdászok között olyat, akire a halastó vezetését nyugodtan rábízhatnák. A tógazdasági intézők rendesen éveken át, saját kárukon okulva, tanulják csak meg a halastó kezelését. Elképzelhető, hogy ez milyen károsan befolyásolja a termelést. Nagyrészben éppen a képzett tóintézők hiánya okozza, hogy halastavaink haltermése a legtöbb helyen nem ári el az óhajtott és helyes vezetés mellett könnyen elérhető mértéket.
Szeretnék ezen a bajon segíteni, mert minden mázsa halhús, mellyel többet termelünk, hazánk jólétét fokozza.
Tihany, 1927 október hó 15-én. Dr. Hankó Béla.
Vissza