Előszó
A gyümölcs és konyhakerti termények háziipari feldolgozásáról hazánkban mindezideig alig esett szó s azt szakkönyvekben sem tárgyalták eddig. Éppen azért ezeknek feldolgozásával, háziipari konzerválásával nem is igen foglalkozott a magyar gyümölcstermesztő.
Úgy a gyümölcs, mint a konyhakerti termények az ember legfontosabb táplálékai közé tartoznak s nyáron át, mikor a természet bőségesen ontja ezeket a gyümölcsöket, azok a mindennapi étkezésnél meg is vannak, azonban annál kevesebb jut belőlük a hosszú téli hónapokra, amikor egyéb élelem is szűkösen van. Különösen a szegény ember asztalán télen a gyümölcs ismeretlen. Ezt a szűkös élelmet, a hiányt pótolni volna hivatva a gyümölcs és a konyhakerti termények télre való feldolgozása, eltevése.
Olyan években, amikor bőséges gyümölcstermésünk van, vagy rosszul megszervezett helyi gyümölcskereskedelmünk miatt termésünknek piaca nincsen - a gyümölcs, a konyhakerti termények nagyobbik részét -, sokszor az egészet néhány fillérért el kell kótyavetyélnünk, vagy az állatokkal feletetnünk, miáltal nemcsak a termesztőt éri óriási károsodás, hanem az ország nemzetgazdaságát is. Ezt az értékpazarlást van hivatva megszüntetni a termények konzerválása. De a gyümölcs háziiparszerű feldolgozásával nemcsak nagy értékeket tudnánk megmenteni, hanem más oldalon is mutatkoznék ennek óriási értéket képviselő haszna, az, hogy minden termesztésnél kisebb-nagyobb százalékban mutatkozó selejtes gyümölcs, termény, amelyik piacra, exportra nem alkalmas, feldolgozva, téli szükségletünk fedezésére itthon maradna és a friss gyümölcsnek csak a java kerülne piacra, exportra, amelyikért jobb árakat és piacokat kaphatnánk s azokat szép és jó minőségű gyümölcsünkkel mindenkor biztosíthatnánk magunknak. Hasznothozó gyümölcstermesztés másként alig képzelhető el, csak ha a termesztést a háziipari feldolgozás fogja kiegészíteni.
Mint gyümölcstermesztő látom termesztésünknek nagy hiányát, azért örömmel veszem tudomásul Szabó Béla m. kir. kertészeti főintézőnek, tanintézetünk technológiai előadójának munkáját s a magyar szakirodalomnak ezt az úttörő, értékes művét meggyőződésből a magyar termesztő, a tanulóifjúság s a művelt társadalom szíves pártfogásába ajánlom.
Budapest, 1934 augusztus.
Mohácsy Mátyás m. kir. kertészeti tanintézeti igazgató.
Vissza