Előszó
1925. szeptember 28-án született a Népjóléti és a Munkaügyi Miniszter Úrhoz egy beadvány, amelyben a kórházfejlesztésre, elmeosztály felállítására kértek tőkét állami segély formájában. Hála az akkori gyors döntéshozatali mechanizmusoknak, Hlatky-Schlichter Lajos és fia, vállalkozó építőmesterek 1926. április 26-án már elkezdték építeni a Szentháromság Kórház területén a pszichiátriai tömböt, amely Európa egyik legmodernebb klinikája, a Berlini Idegklinika mintájára és struktúrájában készült. Az akkori technikával, a sztrájkok ellenére, Trianon után, 1928. január 17-én megtörtént az épület végleges átvétele.
1928. május 19-én az akkori főispán kinevezte dr. Ráth A. Zoltánt, a Budapesti Egyetemi Elmekórtani Klinika tanársegédjét osztályvezető főorvossá. Ezzel indult hivatalosan a győri pszichiátria története, ha a Kossuth Lajos utcában kialakított Mulartz házaspár alapítványával létrehozott Ispotály néhány elkülönítő pszichiátriai szobáját nem tekintjük szerves részének a pszichiátria győri fejlődésének.
Nagy lépés volt ez abban a korban, amikor a pszichiátriai tébolydák sorra a nagy ellátó kórházaktól izoláltan kerültek kialakításra. Győrben már akkor egy integráns része volt a neurológia és a pszichiátria a Szentháromság Kórház egészségügyi tevékenységének. Műhelyek, foglalkoztatók, rehabilitációs részlegek jelzik azt a magas szintű pszichiátriai struktúrát, amelyekkel elődeink megalapozták a győri pszichiátriai műhely sikeres indulását. A frissen kinevezett főorvos a harctéren is derekasan helyt állt, vitézségérem, katonai érdemkereszt. Károly csapatkereszt bizonyítják szívósságát, szervezőkészségét.
1930-ban őt követte dr. Haitsch Emil, aki egy új rendszerű Ideg- és Elmeosztály struktúrát kialakítva, már zeneterápiával is bővítette az akkori terápiás repertoárt. 10 éves sikeres szakmaépítő munka után dr. Piróth Endre 1941-ben vette át elődjétől közel 30 évre a megyei ideg- elmeellátás szervezését. A Debreceni Idegklinika professzora, dr. Benedek László tanítványaként nagyon modern szemléletet vezetett be a régió legnagyobb megyei kórházában. Ebbe a korszakba kapcsolódott be a munkába dr. Szecsődy Imre, aki később Svédországban és az USA-ban folytatta magas szintű tevékenységét.
1971-től dr. Szász János lett a női pszichiátriai betegek ellátásának irányítója, dr. Fekete Tamás a Pécsi Orvostudományi Egyetemről, mint a nagy „környei iskola" egyik jelentős képviselője a férfi betegek pszichiátriai ellátását irányította az akkor már önállóan működő, dr. Haffner Zsolt által vezetett neurológiai osztály mellett.
1983-tól dr. Ostorharics-Horváth György vette át dr. Szász Jánostól a II számú Pszichiátriai Osztály vezetését, majd 1987-től új profillal egy harmadik osztály alakult: főleg krízisellátás és addiktológiai területekre irányulva, én kapcsolódhattam be ennek az osztálynak a vezetésébe 35 évesen, mint az akkor legfiatalabb osztályvezetője a kórháznak.
Vissza