1.063.472

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A győri könyvkultúra múltjából

Kódexek, nyomtatványok a XI-XIX. századból/A győri könyvnyomtatás 1850-ig/Kiállítási katalógus/Győregyházmegyei Kincstár és Könyvtár Győr, Káptalandomb 26.

Szerkesztő
,
Kiadó:
Kiadás helye: Győr
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 28 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Kiállítási katalógus.

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A győri könyvkultúra múltja meglehetősen gazdag és változatos. Megállapíthatjuk ezt annak ellenére, hogy a középkor századaiból csak töredékei maradtak ránk az egykori bibliotékáknak; a... Tovább

Előszó

A győri könyvkultúra múltja meglehetősen gazdag és változatos. Megállapíthatjuk ezt annak ellenére, hogy a középkor századaiból csak töredékei maradtak ránk az egykori bibliotékáknak; a gyűjtemények kialakulásának folyamatát csak a 17. század elejétől van módunk követni. A fennmaradt dokumentumokból is kirajzolódik azonban egy értékelhető összkép ennek bemutatására tesz kísérletet jelen kiállításunk.
A város könyvkultúrájának története két nagy korszakra osztható. Az első a 18. század elejéig tart: ezt megelőzően nem működött nyomda Győrött, így a helyi könyvkultúra színvonala az itt használt könyvek milyenségén mérhető csupán. Az itteni használat tényét leginkább a kötetekben található possessor-bejegyzések tanúsítják: jeles győri püspökök és kanonokok tucatjainak nevével találkozhatunk több-kevesebb könyv tulajdonosaként. Olyan tudósokról van szó, mint a párizsi humanistákkal kapcsolatot tartó Gosztonyi János püspök, az Erdélyből értékes könyvtárát is magával hozó Náprági Demeter püspök, a szülővárosába püspökként visszatérő, könyveivel is rangot szerző Lépes Bálint, vagy az első barokk költőként számon tartott Nyéki Vörös Mátyás kanonok, hogy csak a legismertebbeket említsük. Néhány esetben a kötet ugyan nem tartalmaz helyi possessor-bejegyzést, mégis feltételezhető az itteni használat; a középkor századaiból néhány ilyen dokumentum is megtekinthető kiállításunkon.
Az 1727. esztendő határkő a győri könyves kultúra történetében: ekkor kezdte meg itteni működését Joseph Anton Streibig nyomdája, mely ötnegyed évszázadig a család tagjainak vezetése alatt fennmaradva kiadványok ezreit készítette el. E gazdag termésnek csupán töredékét tudjuk kiállítani: a hat fekvő vitrinben a műhely történetének mintegy vázlatát szeretnénk adni a legfontosabb kiadványok bemutatásával; míg a fali tárlókban a Streibig nyomda alkalmi kiadványaiból adunk egy bővebb válogatást, érzékeltetni akarván azok tematikai, formai és nyelvi sokféleségét, ugyanakkor bizonyítva azt is: a városban élők aktív alakítói voltak az itteni kulturális életnek.
Tudjuk, hogy kiállításunk csak ízelítőt adhat a győri könyvkultúra múltjának gazdagságából; azonban reméljük, hogy sikerül felhívnunk az érdeklődők figyelmét annak értékeire! Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem