Előszó
Célkitűzésem az volt: a latin közmondás szerint - História est magister vitae? azaz, hogyan lesz a történelem az élet tanítómestere? Meg kell szólaltatni a történelmet, a történelmi eseményeket mintegy szemtanúként, hogy ne csak oktató ismeret, hanem nevelő, építő hatású is legyen. Hogy ez mennyire sikerült, annak megállapítását a kedves Olvasóra bízom.
Nagy gondot jelentett a történelmi nevek helyesírása. Követtem a források írásmódját, vagy találkoztam személyes, saját kezű aláírással, természetesen azt használtam.
A szerkezeti beosztás magyarázata az, hogy a munkát három önálló részben készítettem el kiadásra készen. Erre nem volt lehetőség, az egyházközségnek, mint kiadónak az volt a kérése, hogy egyben jelenjék meg. Előnye, hogy könnyebben áttekinthetők az egyes részek anélkül, hogy a folyamatosság megszakadna.
Nagy hálával tartozom Dr. Schulek Tibor esperes, történész és himnológusnak, aki kezdettől fogva figyelemmel kísérte munkámat, tanácsolt és bíztatott, hogy bele ne fáradjak. Nagy hálával emlékezem Dr. Sólyom Jenőre, szeretett professzoromra, a jeles történészre, aki folyamatosan érdeklődött munkám előre haladása iránt, és jó tanácsokkal látott el. O hívta fel figyelmemet a győri konvent és általában a gyülekezeti konventek nagy jelentőségére évszázadokon át a történelem folyamán.
Köszönetet mondok Keveházi László lelkész, egy. előadónak az I. és III. rész , Dr. Csepregi Zoltán egyetemi tanárnak a II. rész lektorálásáéit. Hálásan köszönöm Jancsó Kálmánné, Cserháti Hannának, Kovács Ilonának és Emőkének, hogy az anyagot nyomtatásra előkészítették, továbbá gyermekeimnek és mindazoknak, akik adományaikkal elősegítették a könyv megjelenését.
Mindezek után a jószolgálat reménységével ajánlom munkámat a kedves Olvasónak.
Győrság, 1999 decemberében
Kovács Géza
Vissza