Előszó
Véletlen játéka a történelemnek, hogy Gyöngyös városa és nagy múltú gimnáziuma egy évben jubilál. A 650 éves város - a teremtő és éltető szülő - felszabadulásának 40. évében köszönti gyermekét, a 350 éves gimnáziumot.
Történelmi tény, hogy a bécsi egyetem névjegyzékei már 1448-tól említenek gyöngyösi diákokat, akik a betűvetés és a műveltség elemi ismereteit városunkban tanulták meg. A magyar történelem tragikus menete lelassította ugyan a fejlődést, a XVII. századra mégis megérett az idő a gimnázium létesítésére Gyöngyösön, amely a város tanácsának többszöri kérelmére 1634-ben megnyitotta kapuját. Az ősi Alma Mater történelme létezésének pillanatától összefonódott a város és vidéke kapás parasztjainak, dolgos polgárainak sorsával. Szerették és büszkék voltak iskolájukra, amely évszázadokon át legtehetségesebb fiaiknak nyitotta ki a szemét a tudományokra.
Az iskolaszerető város lakói páratlan anyagi áldozatot vállaltak, amikor 1899- ben megépítették a gimnázium új, neoreneszánsz épületét, amely a 350 éves évfordulón is eredeti szépségében fogadja Gyöngyös tanulni vágyó ifjúságát. Kiemelkedő képességű, tudású tanárai minden időben példamutató elhivatottsággal munkálkodtak szűkebb pátriánk közoktatásán és közművelődésén. Tudásban, emberségben kiművelt tanítványok sok-sok nemzedékét indították útnak a haza épülésére.
A felszabadulás után - kiváltképp az elmúlt negyedszázadban - szocialista kultúránk kibontakozásának lendületében a dolgozó emberek és gyermekeik valósággal megszállták az iskolát. Volt idő, amikor 1700 diák szorongott és szorgoskodott padjaiban. Az intézmény körül változatos oktatási formák sarjadtak évtizedek során: nappali, esti, levelező gimnázium, szakközépiskola, ipari és közgazdasági technikum, gépíró iskola. Az utóbbi 25 évben több mint 6000 diákot ballagtatott el az Alma Mater, akik közül sokuknak a pályája olyan magasra ívelt, amiről korábban még álmodni sem lehetett volna.
A nagy évfordulón a Városi Tanács nevében szeretettel köszöntöm az ősi iskolát, amely ma is fiatalos lendülettel munkálkodik a szocialista magyar kultúra megteremtésén. Kérem az intézmény tanárait, tanulóit, hogy az elkövetkező években, évtizedekben továbbra is úgy végezzék szép és felelős munkájukat, hogy a most három és fél százados Alma Maternek megőrizhessék tekintélyét, fényét, Gyöngyös városának és a mátrai táj dolgozó népének az iskola iránti hagyományos szeretetét.
Tir Dezső,
a Városi Tanács elnöke
Vissza