Előszó
Az ifjú tehetségek védelmének jelentősége nemzeti életünk alakulásában. Dr. KENÉZ BÉLA elnök megnyitó beszéde a február 2-án tartott tehetségvédelmi és pályaválasztási kongresszuson.
Széles e világon majdnem mindenütt felszökött a bűncselekmények, főleg a vagyon ellen elkövetett bűncselekmények száma. Még a győztes és területet hódító Franciaországban is azt látjuk, hogy míg 1910-ben 183.000, addig 1920-ban 206.000 embert ítéltek el. Angliában is emelkedett az elítéltek száma. Ez alól az általános törvényszerűség alól hogyan vonhatta volna ki magát Magyarország, ahol a háborús hatásokat megsokszorozták a forradalmak, a példátlanul fosztogató ellenséges megszállás és mindenekfelett a trianoni diktátum.
De nem akarok annak taglalásába bocsátkozni, aminek tudata úgyis benne él és benne ég, ha nem is beszélünk róla, mindnyájunk lelkében. Nem akarok rámutatni arra,, hogy hányszor kellene, mint eszmei bűnrészeseket, azokat ültetni a vádlottak padjára és azokat ítélni el, akik a trianoni diktátum szerzői voltak, akik Csonka-Magyarországot erkölcsileg megalázták, a magyar népet elkeserítették, vagyonilag megnyomorították s a nemzet fiaitól a megélhetés legelemibb feltételeit elorozták.
Mindenesetre ezekből a szomorú tényekből vezethető le az a körülmény, hogy a népességének kétharmad részétől megfosztott Csonka-Magyarországon a háború után abszolút szám szerint is több embert ítéltek el vagyon ellen elkövetett bűntények miatt, mint a háború előtt az egész Nagy-Magyarországon.
De nem akarok erről tovább beszélni, csak megállapítom a kifosztottságot, a leromlottság sötét valóságát és azt az ebből reánk mindnyájunkra, akik ebben a szomorú korszakban élünk, háramló kötelességet, hogy a sivár jelent kitartó munkával minél hamarabb virágzó jövőre váltsuk.
Konkretizálva 8 kötelesség mindenek előtt abban áll, hogy új gyümölcsöző családi és iskolai nevelési rend követelésével és megvalósításával, a tehetségek kiszemelésével és érvényre emelésével igyekezzünk kiegyenlíteni a háború és a területrablás okozta veszteségeket.
Vissza