Előszó
Némely szempontból furcsa könyvet nyújtok át jelen kötettel az olvasóknak. A könyv egyrészt ugyan folytatása korábbi műveimnek: a Protestantizmus, forradalom, magyarság c. esszékötetnek és a...
Tovább
Előszó
Némely szempontból furcsa könyvet nyújtok át jelen kötettel az olvasóknak. A könyv egyrészt ugyan folytatása korábbi műveimnek: a Protestantizmus, forradalom, magyarság c. esszékötetnek és a Közép-Európa koncepciók c. monográfiának (s azokkal együtt akár egy olyan tragikus trilógia részeként is tekinthető, melynek A fiatal Lukács c. földolgozás mintegy kiegészítő szatír játékát képezi), másrészt el is tér tőlük néhány vonatkozásban. Műfaja inkább tekinthető esszének, mint monográfiának, miközben terjedelme monográfia méretű. Ha azonban igazi monográfiának akartam volna megírni, akkor nem egy, hanem négy monográfiát kellett volna írnom: a mű minden egyes nagy részéről egyet-egyet. És persze ahhoz, hogy ezeket megírjam, alkalmasint egy teljes élet kutatómunkája sem lett volna elegendő. Hiszen a megírt anyagban így is több évtizedes kutatás eredménye csapódik le, melyet ugyanis a föntebbi könyvek munkálataival részint együtt, részint velük párhuzamosan folytattam. Az e könyv megírására irányuló munkát akkor kezdtem meg, amikor az 1999-2002 közötti időre a tervezetével Széchenyi professzori ösztöndíjat nyertem el, azonban a következő időszakban részint különféle életproblémák, részint más munkák sürgetőbb előtérbenyomulása az írás előrehaladását sajnálatosan hátráltatták.
A könyv esszé-jellege mindenekelőtt abban nyilvánul meg, hogy a tárgyalt témának (vagy inkább témáknak) teljes irodalmát, a jóformán áttekinthetetlen terjedelem miatt, még megközelítőleg sem állt módomban földolgozni. így egy bizonyos szubjektivitás és esetlegesség, mint általában az esszé-műfajban, itt érvényesült. Mindamellett biztosíthatom az olvasót, hogy a téma vagy témák bemutatása így is szolid tudományos alapokon nyugszik, olyannyira, hogy a fölsorakoztatott tények és vélemények a bemutatás által - reményeim szerint - már mintegy maguktól is orientálják a megértést. A hivatkozások, bár nem jegyzetekben, de pontosan meg vannak adva, s ahol szükséges, természetesen nem mellőzöm saját álláspontom prezentálását sem. Ennek egy része csupán rövid kommentár, más része hosszabb fejtegetés - bízom benne, hogy ez utóbbiak sem fognak unalmasnak tűnni.
A könyv tematikailag annyiban folytatása a föntebb említett előzőeknek, hogy egyrészt kibontja a Protestantizmus-kötet esszéiben visszatérően előforduló forradalmi-eszkatologikus teóriák történelmi következményeinek tárgyalását, s hogy másrészt ezt a Középeurópa-kötetben tárgyalt közép- és kelet-európai társadalomfejlődés összefüggéseiben hajtja végre.
Vissza