Előszó
E kötet célja a 2007 nyarán az USA másodrendű jelzálogpiacáról kiinduló, majd a pénzügyi piac többi szegmensére és a reálszférára is átterjedő és globálissá váló, jelenleg is tartó...
Tovább
Előszó
E kötet célja a 2007 nyarán az USA másodrendű jelzálogpiacáról kiinduló, majd a pénzügyi piac többi szegmensére és a reálszférára is átterjedő és globálissá váló, jelenleg is tartó pénzügyi-gazdasági válság monografikus igénnyel történő bemutatása, elemzése és értelmezése. A jelenséggel könyvtárnyi külföldi és hazai publikáció foglalkozott a legkülönfélébb megközelítésben és szempontok alapján. E kötet a témát tágabb összefüggésrendszerbe helyezi: vezérfonala a globalizáció, ezzel kölcsönhatásban értelmezi a válságot. A globalizáció fogalmára és sajátosságaira támaszkodva átfogó képet kíván adni a világméretű válság előzményeiről, kialakulásáról, időbeli és térbeli terjedéséről, ezzel összefüggésben szakaszairól, továbbá a pénzügyi és a reálgazdasági szférára gyakorolt hatásairól és a rá adott gazdaságpolitikai válaszokról. Bár a szerzők törekedtek arra, hogy minél árnyaltabb képet vázoljanak fel az általuk vizsgált témáról, a teljesség igényével nem léptek, nem léphettek fel. Ez adódik egyrészt a megismerés korlátaiból, azaz abból, hogy a folyamatosan keletkező dokumentumok, szakirodalmi források stb. feldolgozása nem lehetséges. Másrészt a válságnak még nincs vége, és az újabb fejlemények tükrében a korábbi folyamatok, jelenségek és azok értékelése és értelmezései rendre más megvilágításba kerülnek.
A könyv megközelítése problémacentrikus, azaz középpontjában a válságnak a szerzők által leglényegesebbnek tartott fő területei, hatásai és következményei állnak. Az egyes területeken belül a jobb megértés és az összefüggések kibontása érdekében sok esetben a történeti megközelítést alkalmazza, azaz időben visszatekintve bemutatja a fontosabb mérföldköveket is. Egyébként a téma feldolgozása az általános felől halad a konkrét felé. Ahol erre lehetőség van, ott az elemzés és a következtetések megalapozása érdekében a kötet ismerteti a fontosabb releváns elméleteket. Az elméleti megközelítések hasznos szemléleti kereteket adnak, ha van előrejelző erejük, akkor javítják a levont következtetések minőségét. Lehetővé válik továbbá az elmélet ütköztetése a múltbeli folyamatokkal, amiből szintén értékes megállapításokra lehet jutni.
A könyv többféle kutatási módszert alkalmaz. Az egyik az irodalomkutatás, azaz a válságról keletkezett és hozzáférhető nemzetközi és hazai szakirodalom, hivatalos dokumentum és egyéb információ összegyűjtése, áttekintése, rendszerezése, elemzése és értékelése és mindebből következtetések levonása. A másik módszer a statisztikai adatokra támaszkodva a pénzügyi és a reálgazdasági folyamatok elemzése. A kétféle metódus alkalmazásával reális kép adható a témáról, természetesen a teljesség igénye nélkül.
Vissza