Előszó
Immáron 12 éve, a Rajk László Szakkollégium minden évben kitüntet egy jeles tudóst a Neumann János-díjjal. A díjat mindig olyan tudósnak adományozzuk, aki egyrészt komoly eredményeket tudhat magáénak az egzakt társadalomtudományok terén, másfelől jelentős hatása van a kollégisták gondolkodására.
A díjazottak növekvő névsora talán a legrangosabb diákok által adományozott díjjá teszik. Igaz ugyan, hogy a díj talán kevesebbeknek ismerős, mint más „rangos" elismerés, de a kollégium háza táján azoknak, akik vállalkoznak rá, igazi elmélyüléssel és megismeréssel kecsegtet minden egyes új díjazott.
A díj átadása ugyanis egyúttal lehetőség ad a kollégisták számára, hogy még közelebb kerül jenek a díjazotthoz, aki ittléte során nemcsak előadást és a szakmai elmélyülésre is lehetőséget adó mesterkurzust tart, hanem szabadideje egy részében személyesebben is meg lehet ismerni egy világhírű kutató gondolatait bármilyen kérdésben. A díj azért is fontos, mert lehetőséget arra, hogy Szakkollégiumunk hatással legyen a magyarországi társadalomtudományi gondolkodásra. Ezt a célt szolgálja ez a kötet is, melyet kollégisták és volt kollégisták fordítottak, lektoráltak és szerkesztettek. A tanulmánykötet legfrissebb Neumann-díjasunk írásaiból lett összeállítva azzal a céllal, hogy népszerűsítsük díjazottunk gondolatait magyar nyelven.
A Neumann János-díjat 2007-ben Daron Acemoglu török-amerikai közgazdász nyerte el.
Daron Acemoglu közgazdászkutató, jelenleg az MIT professzora. Törökországban született örmény családban, majd felsőfokú tanulmányait Angliában végezte el. Yorkban kezdett el közgazdaságtant tanulni, és az LSE-n doktorált.
2005-ben elnyerte a John Bates Clark Medált, a legtehetségesebb 40 év alatti közgazdászoknak járó díjat, mely a Nobel-díj utáni az egyik legrangosabb elismerés a szakmában.
Legfontosabb kutatási területei közé a következők tartoznak: politikai gazdaságtan, fejlődésgazdaságtan, technológia, munkagazdaságtan, emberi tőke.
Szerteágazó munkásságából két dolog ragadta meg a kollégistákat. Egyfelől multidiszciplináris kollégiumunkban nagy érdeklődést váltott ki a fejlődésgazdaságtan témaköre. Ezen belül is, az az elemzési keret tűnt izgalmasnak, amely ötvözi a politikai gazdaságtant, az intézményi közgazdaságtant és a makroökonómiát. Másfelől nagy tisztelete volt azon ökonometria iránt érdeklődő kollégisták között, akik Acemoglu empirikus eredményei kapcsán kerültek kapcsolatba a kutatóval. így tehát az a koncepció bontakozott ki, hogy a cikkeket a fejlődés témája köré fűzzük fel, de annak minél szélesebb spektrumát felvonultatva.
Két megjegyzés kívánkozik ide a kötettel kapcsolatban. Egyfelől, bármennyire is letisztultak a cikken belüli érvelések - mivel a levezetésre és az eredményre koncentrál - nem feltétlenül világlik ki belőlük a mögöttes viták lényege, illetve a szerző néző pontjának újszerűsége. Ezt hivatott segíteni az általunk írt bevezető tanulmány, melyet kezdő olvasmányként ajánlunk minden a témában járatlanabb olvasónak.
Vissza