Előszó
Egyetemünkön a gazdasági földrajz alaptárgy. A tantárgyak - a "Világgazdaság földrajza", "Magyarország gazdasági földrajza", "Regionális gazdasági földrajz" - olyan elméleti és ténybeli...
Tovább
Előszó
Egyetemünkön a gazdasági földrajz alaptárgy. A tantárgyak - a "Világgazdaság földrajza", "Magyarország gazdasági földrajza", "Regionális gazdasági földrajz" - olyan elméleti és ténybeli tudásanyagot tartalmaznak, amelynek ismerete a korszerű közgazdász-szakember képzés fontos része. Hozzásegíti hallgatóinkat a szocialista és kapitalista világ gazdasági törvényszerűségeinek jobb megértéséhez, az egyes törvények konkretizálásához, a termelőerők és a termelés ésszerű területi elhelyezése fontosságának megértéséhez. A gazdaságföldrajzi tárgyak alapozóan járulnak hozzá a közgazdász képzéshez.
A gazdasági földrajz a termelőerők térbeli rendjével, területi eloszlásával, a termelőerők és a termelés térbeli eloszlását meghatározó törvényszerűségek és tendenciák kutatásával, feltárásával foglalkozó tudomány. A gazdaság, a termelőerők, a térben - a természeti-gazdasági térben - léteznek és erősebb vagy gyengébb szálakkal kapcsolódnak a környezeti adottságokhoz és egymáshoz. A termelőerők és a termelés helyes és arányos térbeli elhelyezkedése, a gazdaság térszerkezete, a gazdasági növekedés és hatékonyság egyik fontos tényezője. A hatékonyságon túl a termelőerők ésszerű területi elhelyezése és megfelelő térbeli fejlesztése, a gazdaság térszerkezete nagy fontosságú társadalompolitikai kérdés, ma már nemcsak a szocialista, de egyre inkább a tőkés országok számára is. A gazdasági földrajz nem egyszerűen hasznos adatokat közlő, a problémák földrajzi vetületeit ismertető diszciplína, hanem egyre inkább regionális, azaz térbeli gazdaságtan.
A tárgy keretében hallgatóink első félév folyamán a "Világgazdaság földrajzá"-t, a második félévben "Magyarország gazdasági földrajzá"-t tanulják, a külkereskedelmi szakos hallgatóknak a harmadik félévben a "Regionális gazdasági földrajz" I. a tananyaga. A külkereskedelmi szakos mérnökközgazdász hallgatók első félévi tananyaga a "Világgazdaság földrajza", a második félévi a "Regionális gazdasági földrajz" I.
Az első félév tananyaga tehát a "Világgazdaság földrajza" c. A tárgyból hasonló című kézikönyv jelent meg, amely azonban már csak nagyon korlátozott számban áll rendelkezésre. A tananyag kellő számú biztosítása érdekében a "Világgazdaság földrajza" c. kézikönyvből "Válogatott fejezetek az általános és ágazati gazdaságföldrajz köréből" címen hézagpótló jegyzetet jelentetünk meg. Ennek a jegyzetnek mind az 1968-as, mind az 1971-es kiadása használható azzal a megszorítással, hogy azok a fejezetek amelyek a hézagpótló jegyzetben nem szerepelnek, a kézikönyvből tanulandók meg.
Vissza