1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A formák és a tudás

Tanulmányok Platón metafizikájáról és ismeretelméletéről

Szerző
Budapest
Kiadó: Gondolat Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 340 oldal
Sorozatcím: Electa
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 15 cm
ISBN: 978-963-693-010-3
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

Mik azok a formák? Hogyan viszonyulnak az érzékelhető dolgokhoz, és hogyan viszonyulnak egymáshoz? Mi a részesedés? Miként szerezhetünk ismereteket a formákról és a látható világ dolgairól? Egyáltalán, milyen filozófiai megfontolások vezették Platónt arra, hogy feltételezze a formák létét?
Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához szeretne segítséget nyújtani a tanulmánykötet, amely a platóni filozófia középső és kései korszakának talán legizgalmasabb témáját, a formák (ideák) elméletét és annak ismeretelméleti vonatkozásait mutatja be tizenkét tanulmány segítségével. Az itt szereplő írások többsége az elmúlt húsz év angolszász filozófiatörténeti kutatásának terméke. A tanulmányok szerzői olykor egymással is vitatkozva keresnek választ a Platón-dialógusok által felvetett kérdésekre, és a problémák egyszer és mindenkorra történő megoldásának kényszere nélkül mutatják be az egyes szövegekhez kapcsolódó értelmezési lehetőségeket. Valamennyi kötetünkben szereplő tanulmány most... Tovább

Fülszöveg

Mik azok a formák? Hogyan viszonyulnak az érzékelhető dolgokhoz, és hogyan viszonyulnak egymáshoz? Mi a részesedés? Miként szerezhetünk ismereteket a formákról és a látható világ dolgairól? Egyáltalán, milyen filozófiai megfontolások vezették Platónt arra, hogy feltételezze a formák létét?
Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához szeretne segítséget nyújtani a tanulmánykötet, amely a platóni filozófia középső és kései korszakának talán legizgalmasabb témáját, a formák (ideák) elméletét és annak ismeretelméleti vonatkozásait mutatja be tizenkét tanulmány segítségével. Az itt szereplő írások többsége az elmúlt húsz év angolszász filozófiatörténeti kutatásának terméke. A tanulmányok szerzői olykor egymással is vitatkozva keresnek választ a Platón-dialógusok által felvetett kérdésekre, és a problémák egyszer és mindenkorra történő megoldásának kényszere nélkül mutatják be az egyes szövegekhez kapcsolódó értelmezési lehetőségeket. Valamennyi kötetünkben szereplő tanulmány most olvasható először magyar fordításban.
Kötetünket a Platón filozófiája iránt komolyabbon érdeklődő olvasóknak és a filozófiát vagy az ókortudományt tanulmányozó egyetemi hallgatóknak ajánljuk. Vissza

Tartalom

Előszó 7
I. Metafizika
Andreas Graeser: A platóni ontológia 15
Harold Cherniss: A formák elméletének filozófiai gazdaságossága 41
David Sedley: Platóni okok 53
Alexander Nehamas: Részesedés és prédikáció
Platón középső és kései filozófiájában 73
Lesley Brown: A lét A szofistában 101
James G. Lennox: Platón nem természetes teleológiája 129
II. Ismeretelmélet
Andreas Graeser: A platóni filozófia módszerei 157
Paul Woodruff: Platón korai ismeretelmélete 183
Dominic Scott: A visszaemlékezés platóni fogalma 213
Ian Mueller: Matematikai módszer és filozófiai igazság 249
Alexander Nehamas: Episztémé és logosz Platón kései filozófiájában 279
Myles F. Burnyeat
Bibliográfia 329
A tanulmányok szerzői 339
A tanulmányok eredeti megjelenési helye 341
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem