Előszó
A gyapjú fonására általánosságban két eljárást használnak, az egyszerű és olcsó kártoltfonást és a bonyolultabb, egyben drágább fésűsfonási eljárást. A kártoltfonási eljárásnál a gyapjút a szokott módon készítjük elő, vagyis előbb alkalmassá tesszük a fonásra, majd kártoljuk. Az utolsó kártolási művelet után előfonalat készítünk belőle. Az előfonalból minden további művelet nélkül kész fonalat készítünk. Amint látjuk, a kártoló eljárásnál elmaradnak az egyesítő és finomító nyújtások, melyek az előfonalból a lehető legegyenletesebb fonalat hozzák létre. Láthatjuk tehát, hogy a kártolt fonal, gyártásának természeténél fogva egyenlőtlen. A kártolt fonal minőségét és egyenletességét a kártolás adja meg. Gyártásánál ezért a legnagyobb gondot arra kell fordítani, hogy a kártolási művelet minél jobban sikerüljön. Ezért terjedt el a Szovjetunió kártoltfonó iparában ez a jelszó: ,,Ahogy kártolsz, úgy fonsz!"
A kártolt fonásnál, éppúgy, mint. valamennyi fonási eljárásnál, a műveleteket három főcsoportra oszthatjuk:
I. A textilnyersanyagok előkészítése.
II. Az elemiszálak elrendezése.
III. A fonal készrefonása.
A textilnyersanyagok előkészítése a kártoltfonásnál többágú művelet, aminek oka elsősorban az, hogy a kártolt szövetek gyártásához nemcsak élőgyapjút és állati szőröket használunk fel, hanem ipari gyapjút, gyapjúhulladékokat, tépettgyapjút (ógyapjú), pamutot és hulladékait, műszálat és hulladékait, valamint szintetikus szálakat is. A különböző nyersanyagok előkészítése nem egyforma, ahhoz, hogy ezek alkalmassá váljanak a fonásra, gyakran külön üzemrészekre van szükség, mint pl. a tépéttgyapjú gyártásánál.
Így a gyapjúszövetek gyártásához felhasznált nyersanyagok előkészítése a következő műveletekből áll: a gyapjú osztályozása, a gyapjú bontása, a gyapjú mosása, szárítás, a gyapjú bogáncstalanítása, tépéttgyapjú gyártása, kenés és keverés, porolás.
Vissza