1.062.087

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Földgömb 1938. május

A Magyar Földrajzi Társaság Népszerű Folyóirata - IX. évfolyam 5. szám

Szerző
Budapest
Kiadó: Franklin Társulat Kiadása
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 38 oldal
Sorozatcím: A Földgömb
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva. A folyóirat havonkint jelenik meg. Készült a Franklin-Társulat nyomdájában.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ritkán vont a természet olyan jó határt két ország között, mint amilyen a Pireneusok. 450 km hosszúságban vonul ez a hegylánc az Atlanti óceántól a Földközi tengerig s amióta csak történelmet... Tovább

Előszó

Ritkán vont a természet olyan jó határt két ország között, mint amilyen a Pireneusok. 450 km hosszúságban vonul ez a hegylánc az Atlanti óceántól a Földközi tengerig s amióta csak történelmet írnak, mindig politikai határvonal volt. Nem is csoda : kevés jó hágója olyan magasan fekszik, hogy még vasútat sem lehetett a hegységen keresztülvezetni. Aki Spanyolországba utazik, annak meg kell kerülnie a Pireneusokat : vagy az Atlanti óceán partján Bayonne és San Sebastian között, vagy a Földközi tenger partján Perpignan és Figueras között. A természet tehát jól elszigeteli a szabálytalan négyszögalakú Pireneusi félszigetet Európa törzsétől. Mintha csak hátat fordítana Európának Spanyol- ország és arcával Afrika felé tekintene. És közelebb is van Afrikához, mint Európához, hiszen csak 13 km széles tengerszoros választja el a fekete világrésztől.
És Afrikának többet is köszönhet Spanyolország, mint Európának. A nép- vándorlás idejében a nyugati gótok árasztották el a félszigetet, de még idejük sem volt nemzetté alakulni, midőn Afrikából átkeltek Mohamed próféta harcos hívei és 711-ben döntő győzelmet arattak rajtuk. Ezután jóformán az egész Pireneusi félsziget az iszlám uralma alá került s hamarosan külön nagy mohamedán birodalommá lett. 750-ben történt, hogy a Damaszkuszban uralkodó Umajjád-khalifátust megbuktatta Abul-Abbász, hogy Bagdadban új birodalom­nak : az Abbászidák khalifátusának vesse meg alapját. Ez a kegyetlenségéről hírhedt ember kiirtatta az egész Umajjádcsaládot, csak egyetlen sarja : Abdarahmán tudott megmenekülni tőle ; Spanyolországba ment s ott a baghdáditól független khalifátust alapított, amely nyolc évszázadon keresztül uralkodott spanyol földön.
Az arab hódítóknak rendkívül sokat köszönhet Spanyolország. Uralmuk alatt ez az ország a jólét és virágzás olyan magas fokáraemelkedett, amilyent azóta sohasem ért el. Palotákat, mecseteket, kórházakat, hidakat emeltek az arabok ; hatalmas vízvezetékeik behatoltak a kopár hegyoldalakba, vagy a völgyek felett magas boltíveken épültek s vetekedtek a régi Róma hasonló alkotásaival. Sokféle gyümölcsöt és veteményt hoztak magukkal a hódítók a forró égövről; nagyszerű mesterséges öntözési rendszerükkel konyhakerttel és gyümölcsössel hálózták be az egész országot. Nekik köszönheti a nyugat a cukrot. Új arany-, ezüst-, higany- és ólombányákat fedeztek fel.

Vissza

Tartalom

Somogyi József ár.: Arab múlt — spanyol jelen.
Milleker Rezső dr.: AzAtlantisz. —
Baktay Ervin dr.: Megújhodott München. —
Barra Erzsébet:Sorrento és a Vesuvio. —
Pécsi Albert dr.: Két ország vízporé. —
Irodalom. —
Ismertetések és hírek mindenfelől.

Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem