Előszó
Folyamatosan változó világunkban az emberiség „szűkebb hazáját", a Földet a magyar közönség már számos térképen és atlaszban megismerhette. Kiadványunk - amely a Maps International (Stockholm/Oxford) digitális térképállományainak felhasználásával és továbbfejlesztésével készült számítógépeken - Földünket az eddig megszokottaktól eltérő, újszerű ábrázolással jeleníti meg. Domborzati színezés helyett a felszínt növénytakaróval fedetten mutatja be, míg a magasságokat domborzatárnyékolás érzékelteti. A változatos és festői felszínábrázolás látványszerűvé teszi a térképet, mintha valódi tájakat szemlélnénk a magasból.
A különböző éghajlati övezetek és területek húsz kategóriába sorolt természeti képe egységes méretarányban tanulmányozható a térképlapokon. E húsz típus magába foglalja az egész Föld jellegzetes éghajlati és az emberi gazdálkodás alakította területeit: az örök hó- és jégmező, a csupasz sziklafelszínek, a tundra, a sztyep, a szavanna, a különböző erdőségek és sivatagok vidékeitől a hatalmas szántóföldeken és legelőkön át, a vulkanikus lávafelszíneken keresztül, a sós tavak és mangroveerdők területéig. Mindezekhez kapcsolódva bemutatjuk a civilizáció létesítményeit: a településeket, az utakat, a vasutakat és a határokat. Ugyanakkor a néhány domborzati színezést igénylő térképlapnál megtartottuk a hagyományos ábrázolási megoldást (Föld, Kárpát-medence, Magyarország), és szerepelnek atlaszunkban politikai színezésű térképek is (Föld, Magyarország).
A térképlapok névanyaga egyrészt beszédessé teszi a tájat, másrészt segíti az eligazodást. A névrajz szerkesztési elvei teljes mértékben a magyar olvasó igényeinek kielégítését célozzák, ugyanakkor figyelembe veszik az egységesülő világ követelményeit is. A névírás szerkesztési elvei két szóban összefoglalhatók: otthonosság és nemzetköziség. Az otthonosságot a magyar névalakok legteljesebb feltüntetése jelenti. A nemzetköziséget a településnevek hivatalos formáinak és a nem latin betűkkel író országok neveinek nemzetközi átírási gyakorlatának alkalmazása adja, így minden tájföldrajzi- és vízrajzi név csak magyar vagy magyaros alakkal, ugyanakkor minden településnév - az esetleges magyar vagy magyaros alakján túl - hivatalos nyelvi formájában is szerepel. A tájföldrajzi nevek alakjának és kiterjesztésének meghatározásához a legújabb kutatások és a nemzetközileg is egyeztetett tájbeosztások eredményeit használtuk fel. Az országnevek a Magyar Tudományos Akadémia ajánlásai szerint kerültek a térképekre.
Kiadványunk szerkesztésénél figyelembe vettük a politikai változások legújabb fejleményeit is. Ebből néhány példa: az új államnyelvi névalakokkal szerepelnek a települések a közép-ázsiai államok (volt szovjet tagköztársaságok) területén, új hivatalos nevekkel vettük fel Oroszország autonóm területeit, feltüntettük az 1999. áprilisában megalakult új kanadai tagállamot (Nunavutot) és Kína részeként szerepel már Hong Kong és Makaó is.
Az atlasz térképei a magyar tájszemlélet megszokott rendszerében mutatják be a Földet. A teljes Földet bemutató lapokat a Kárpát-medencét és Magyarországot ismertető térképek követik, azután előbb az Óvilág (Európa, Ázsia és Afrika), majd az Újvilág (Amerika, Ausztrália és Óceánia) térképei folytatják a sort, amelyet a pólusok ábrázolása zár.
Az egyes országokat írásos formában, statisztikai adatokkal bemutató rész az olyan információk tanulmányozását teszi lehetővé, amelyek a térképeken közvetlenül nem láthatók. Többek között az államok nemzetiségi összetétele, vallási megoszlása, területe, gazdasági fejlettsége, zászlója és autójelzése kerül bemutatásra.
Az atlaszhoz olyan névmutató tartozik, amellyel a térképek teljes névanyaga visszakereshető, utalva a kettős nevekre is. Az atlasz mintegy 40 000 nevet tartalmaz.
Kiadványunk kedvező mérete, valamint az előbbiekben felsorolt és részletezett jellegzetességei, erényei következtében kiválóan alkalmas arra, hogy gyermek vagy felnőtt, tanulni vágyó vagy szakember egyaránt használhassa - korának és érdeklődésének megfelelő módon.
Reméljük, hogy atlaszunk - amely több magyarországi térképkészítő cég és kiadó együttes erejével jött létre - kedvező fogadtatásra talál a magyar olvasóközönség körében és lapjai sok hasznos ismerettel szolgálnak.
Vissza