Előszó
A XXI. század elején a modern demokrácia, a jogállamiság fokmérője, hogy az miként viszonyul a társadalom hátrányos helyzetű tagjaihoz, csoportjaihoz, a szegényekhez, az idős emberekhez, különösen...
Tovább
Előszó
A XXI. század elején a modern demokrácia, a jogállamiság fokmérője, hogy az miként viszonyul a társadalom hátrányos helyzetű tagjaihoz, csoportjaihoz, a szegényekhez, az idős emberekhez, különösen az egyedülállókhoz, a nőkhöz, a nemzeti, a vallási, a szexuális kisebbségekhez, a fogyatékkal élő személyekhez. Évezredes alapvető erkölcsi parancs, hogy segítsd a gyengét, az elesettet, a gyámolításra szorulót, a Biblia szavaival: Krisztus kicsinyeit. Ez az alapja minden humanizmusnak és társadalmi szolidaritásnak, fakadjon is az bármiféle világnézeti meggyőződésből, akár a keresztényi, akár a baloldali szereteteszményből. Erre a szeretetre, erre az emberi szolidaritásra elengedhetetlenül szükség van, mert minden eddigi társadalmi eredmény és törekvés ellenére még nem szeretetközpontú világban élünk.
Földrészünk nyugati felén jelentős szociális vívmányok születtek a piaci társadalom humanizálására, mégis szüntelen és szakadatlan erőfeszítésekre van szükség a társadalom tagjai közötti valódi esélyegyenlőség elérésére. Közép- és Kelet-Európában még bonyolultabb a helyzet, hiszen a vadkapitalizmus korszakát, az „erősek", a gazdagok, az erőszakosok tobzódó és önkorlátozás nélküli világát éljük. Jaj a szegénynek, az idősnek, a gyengének, a fogyatékkal élőnek, a betegnek, a társadalom peremére szorítottnak-szorultnak! Nagyon sok állami-civiltársadalmi-egyházi erőfeszítésre lesz még szükség, hogy a magyar kapitalizmust megszelídítsük, humanizáljuk, emberarcúvá tegyük. Fel kell számolnunk a társadalmunkra ma leginkább jellemző szolidaritáshiányt, az emberek magárahagyatottságát és kiszolgáltatottságát.
E cél érdekében munkálkodik immár évek óta az Európa Tanács budapesti Információs és Dokumentációs Központjának programja. Köszönet érte. Ezt a kiadványt különösen időszerűvé teszi, hogy 2003 a fogyatékkal élő személyek éve. Az Európa Tanács, az Európai Unió és más nemzetközi szervezetek, kormányok, civil szervezetek számba veszik a fogyatékkal élők jogi helyzetét, és kijelölik az ezen személyek egyenlő bánásmódja érdekében teendő további feladatokat. E kötet azt is szolgálja, hogy maguk az érintettek is jobban ismerjék jogaikat.
Vissza