Előszó
"A filozófia története" második kötetének tárgya: a filozófiai gondolat fejlődése Angliában, Franciaországban és Németországban az 1789. évi francia polgári forradalomtól az 1848-as forradalmakig,...
Tovább
Előszó
"A filozófia története" második kötetének tárgya: a filozófiai gondolat fejlődése Angliában, Franciaországban és Németországban az 1789. évi francia polgári forradalomtól az 1848-as forradalmakig, a forradalmi proletármozgalom kibontakozásáig és a marxizmus megszületéséig terjedő időszakban. A kötet megvilágítja a filozófiai és szociológiai gondolat történetét Oroszországban, Lengyelországban, Jugoszláviában, Romániában, Csehországban és Szlovákiában, Magyarországon, Bulgáriában a hűbériség válságának, hanyatlásának s a kapitalizmus megszilárdulásának időszakában, a forradalmi munkásmozgalom létrejöttéig, tehát körülbelül a XIX század első negyedének végétől egészen a hatvanas-hetvenes évekig. Ismerteti a filozófiát és szociológiai gondolat fejlődését az Amerikai Egyesült Államokban a XIX. század második negyedében és a század derekán, az 1861-1865. évi polgárháborúig terjedő időszakban, valamint a latin-amerikai országokban a XIX. század elejétől a hetvenes évekig, vagyis a hűbériség bomlásának és a kapitalizmus kialakulásának időszakában. Vázolja a filozófia történetét Indiában, Kínában és Japánban a feudalizmus bomlásának és válságának, a kapitalista viszonyok kialakulásának szakaszában, vagyis a XVIII. század végétől körülbelül a XIX. század hatvanas évekig terjedően.
A kötetben jelentős helyet biztosítottunk a XVIII. század végétől a XIX. század első feléig megjelenő, a marxizmust közvetlenül megelőző és annak elméleti forrását alkotó filozófiai és szociológiai tanítások történetének (ezek: a klasszikus német filozófia, a főként francia, kritikai utópikus szocializmus és az angol klasszikus politikai gazdaságtan), s megvilágítottuk a XIX. század nagy természettudományos felfedezéseinek - a marxizmus természettudományos előfeltételeinek - filozófiai jelentőségét.
Nagy figyelmet szenteltünk a XIX. század Oroszországában és más kelet-európai országokban tevékenykedő forradalmi demokraták materialista filozófiájának, amely ezekben az országokban a feudalizmusból a kapitalista rendbe való átmenet körülményei között a parasztság felszabadító mozgalmának elméleti kifejezése volt.
"A filozófia története" második kötete röviden foglalkozik azzal a gazdag és sokoldalú filozófiai valamint szociológiai gondolkodással, amely a XVIII. század végétől a XIX. század derekáig az amerikai földrészen és a keleti országokban terjedt el, és amelynek leghaladóbb áramlatai összefüggnek a hűbériség és az idegen elnyomás elleni felszabadító mozgalmakkal. Azért foglalkozik röviden ezzel a kérdéssel, mert a marxista irodalom még nem dolgozta fel kellőképpen ezt a tárgykört.
Vissza