Előszó
Részlet:
EMLÉKSZEL MÉG?
(Remember the Day)
amerikai, 1941. Gyártó cég: Twentieth Century Fox
Rendező: Henry King,
Író: Philo Higley, Philip Dunning színdarabjáról
Forgatókönyv: Tess Slesinger, Frank Davis, Allan Scott
Operatőr: George Barnes,
Zene: Alfred Newman
Szereplők: Claudette Colbert (Nora Trinell tanítónő), John Payne (Dan Hopkins mérnök-tanító), John Shepperd (Dewey Roberts) Douglas Croft (Dewey gyermekkorában)
A filmet Magyarországon: 1946-ban mutatták be
1940-ben az amerikai színházi alkotások, filmek is tükrözték azt, hogy az elnök-választás évében vagyunk. Ezek a művek Roosevelt harmadszori megválasztásához - a választók öntudatának növeléséhez igyekeztek hozzájárulni. Philo Higley és Philip Dunning színművének, majd a belőle készült filmnek is egyik cselekményszála az elnökválasztást mutatta be. A színmű és a film keretét Dewey Roberts elnökké választása adja. A film nagyobb része 1916-ról, a leendő elnök gyermekkoráról s az első világháborúról szól és tulajdonképpen indirekt módon a második világháborúra kívánja irányítani a figyelmet. Azt hangsúlyozza, hogy mindenkinek még az érzelmek hátterébe szorításának árán is részt kell vennie a haza sorsának alakításában. A konkrét eset bemutatásával még a történelem, a nemzedékek egymáshoz kapcsolódásának gondolatát is felvetik az alkotók. Nora Trinell tanítónő és Dan Honpins mérnök-tanító szerelmük kibontakozásakor sem felejtkeztek el kedvenc tanítványuk, Dewey Roberts neveléséről. a tehetséges fiúcskából 25 év múlva elnök-jelölt lesz. És ő sem felejtkezett el egykori tanárnőjéről, gyermekkori szerelmét vette feleségül és most magukhoz veszik a megöregedett tanárnőt is. A könnyfakasztó történet ügyesen csinál propagandát az elnökválasztásnak, ügyesen bonyolítja úgy a cselekményt, hogy a kisember felelősségét felébressze és úgy tüntesse fel a háború kimenetelét, az elnökválasztás alakulását, hogy mindkettő a kisember helytállásától függ. Készült ebben az időben, 1941-ben egy "ellenpropaganda" is, Orson Welles ARANYPOLGÁR c. filmje. Welles nagyon reálisan mutatta be, hogy milyen személyiség-jegyekkel kell rendelkeznie annak, akit elnökké választanak (erőszakosnak, embertelennek, karrieristának, önteltnek stb.). A pénz az egyetlen segítő eszköz. Welles filmje kemény, kegyetlenül őszinte - Henry King-é érzelmes, könnyfakasztó, sok esetben hamis. Mégis a javára kell írni, hogy a kisemberek iránt érzett rokonszenv felelősség vezette az alkotókat a film létrehozásában. Az ilyen jellegű filmek helye is megvan egy nemzet filmgyártásban, különösen akkor ha a közönséggel való kontaktust elősegíti.
A film rendezője HENRY KING (1896-)
Amerikai rendező. Pályafutását a cirkusznál kezdte, majd színész lett s hamarosan híressé vált mint a Shakespeare szerepek kiváló megformálója. Forgatókönyveket írt, 1917-től rendez is. Zenés, kosztümös filmekkel szerzett nagy népszerűségét. Ismertebb filmjei: Sonny (1922), A hegyen túl (1931), Ramona (1936), A hetedik mennyország (1937), Alexander's Ragtime Band (1938), Emlékszel még? (1941), Bernadette (1943), A Kilimandzsáró hava (1952), Fiesta (1957), Szeretett hűtlen (1959), Bársonyos az éj (1962).
Vissza