Előszó
Részlet a könyvből:
„Menjetek, tegyétek tanítványommá mind a népeket és tanítsátok meg őket mindannak a megtartására, amit parancsoltam nektek!" /Mt 28, 19-20/
Jézus Krisztusnak az...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
„Menjetek, tegyétek tanítványommá mind a népeket és tanítsátok meg őket mindannak a megtartására, amit parancsoltam nektek!" /Mt 28, 19-20/
Jézus Krisztusnak az apostolokhoz intézett felszólításában maga az Egyház kapta meg küldetését, amely nem más, mint az üdvösség útjára vezető tanítás. Ennek a feladatának az Egyház a történelemben sokféle módon tesz eleget, többek között úgy, hogy iskolákat hív életre, mert bennük különleges és alkalmas eszközt lát e küldetés valóra váltásához. A katolikus iskola a krisztusi meghívás méltóságot adó felelősségével ezért azon fáradozik, hogy a rábízottakat Krisztus példáján élő teljes emberré, Istent és az embereket szolgáló tanítvánnyá tegye, így vállalva részt Isten országának és a földi hazának az építésében.
Történelmi adottság, hogy az európai iskola szorosan összefonódott az Egyházzal. Az iskolák alapításának, szervezésének és fenntartásának feladatát kezdetektől fogva - éppen a krisztusi parancs megértéséből fakadóan - az egyházi rend tagjai vállalták föl, s ebből a munkából a szerzetesrendek is kivették a részüket, saját karizmájukkal szolgálták az iskola mindenkori ügyét.
Így váltak a sajátos karakterű, változatos pedagógiai koncepciókra és gyakorlatra épülő katolikus iskolák olyan intézményekké, melyek eltérő vonásaikkal és színeikkel nemcsak gazdagították a katolikus nevelést, hanem az egyházon belüli összetartozást erősítették még akkor is, ha a különböző iskolák versengésére is szép számmal találunk példát a neveléstörténetben.
A ferences rend nem indult tanítórendnek. Assisi Szent Ferenc az Úrtól kapott társakkal nem egy feladatra szövetkezett rendet alapított, hanem olyan testvéri közösséget, melynek tagjai az evangéliumi életre kötelezték el magukat, és arra is, hogy szóval és példával ennek útját másoknak megmutassák és megtanítsák. Ferenc a Szentlélektől megvilágosítva értette meg: az Egyházat nem a kövek ereje, hanem a hit, az Istennel való élő kapcsolat tartja meg. Maga az Úr mutatta meg Ferencnek, hogy ennek záloga a szent Evangélium szerinti élet.
Vissza