Előszó
1992-ben készítette el az Európai Közösség a "Fenntarthatóság felé" című Ötödik Környezetvédelmi Akcióprogramot, amely az évezred végéig fogalmazza meg a legfontosabb környezetstratégiai célokat,...
Tovább
Előszó
1992-ben készítette el az Európai Közösség a "Fenntarthatóság felé" című Ötödik Környezetvédelmi Akcióprogramot, amely az évezred végéig fogalmazza meg a legfontosabb környezetstratégiai célokat, feladatokat és a megvalósításukhoz szükséges eszközök széles tárházát.
Az Ötödik Akcióprogram támaszkodik mindazon ismeretre és tapasztalatra, amely az 1972-ben indított első Program óta eltelt két évtized során felhalmozódott.
E sokat hivatkozott környezetpolitikai dokumentum magyar kiadását több szempontból is rendkívül időszerűnek és fontosnak tartom.
A világ felelős politikusainak és polgárainak figyelme 1997-ben, öt évvel a riói ENSZ Környezet és Fejlődés Konferencia után ismét a fenntartható fejlődés gondolatának megvalósítására összpontosul. Az EK fenti programja e fontos eszme regionális léptékű megvalósítási lehetőségeit fogalmazza meg.
További lényeges aktualitás Magyarország európai integrációs folyamata, amely széleskörű politikai és társadalmi konszenzuson nyugszik. E folyamat lényegében az EK-val 1988-ban aláírt kereskedelmi megállapodással kezdődött, majd az 1994. február 1-jén hatályba lépett Társulási Szerződéssel folytatódott, és végezetül a teljes tagság elérésében csúcsosodik majd ki az ezredforduló körül. Az Európai Közösségekkel a szorosabbnak tekinthető kapcsolatok a környezetvédelem területén 1990 nyarán kezdődtek, amikor Lengyelország mellett Magyarország is aláírta a Phare-program Környezetvédelmi Szektor Programját, amely az elmúlt években számos környezet- és természetvédelmi projektet finanszírozott.
Az Ötödik Akcióprogram megjelentetésének időszerűségét mégis leginkább az adja, hogy az 1995-ben elfogadott környezetvédelmi törvény által előírt Nemzeti Környezetvédelmi Program elkészültével esik egybe. Ennek kidolgozása során a környezetpolitikai tervezés nagy mértékben hasznosította - egyebek között - az Európai Közösségek környezetvédelmi akcióprogramjait és más kapcsolódó dokumentumokat. A Nemzeti Környezetvédelmi Program, illetve az azt megalapozó Nemzeti Környezet- és Természetpolitikai Koncepció az Ötödik Akcióprogrammal történő összevetése után egyértelmű, hogy a hazai környezetpolitika elveiben, szabályozásában és eszközrendszerében egyre inkább közelít az Európai Unióéhoz.
A kötet magyar kiadásának kifejezett szándéka e "tanulási folyamat" erősítése és kiszélesítése. Úgy vélem, hogy a "Fenntarthatóság felé" című dokumentum fontos hozzájárulás egyrészt az Európai Unió környezetpolitikájának mélyebb megismeréséhez, másrészt a hazai környezetpolitika és programalkotás továbbfejlesztéséhez, ezáltal is elősegítve Magyarország európai integrációjának sikeres véghezvitelét.
Vissza