Előszó
A könyvsorozat „A fenntartható mezőgazdaság közgazdaságtana" (angolul: Economics of Sustainable Agriculture) címmel jelenik meg. A könyvsorozat egy-egy kiadványa várhatóan évente kétszer jelenne meg: tavasszal és ősszel.
A meghirdetendő szakmai témakörök: Integrált termékpálya, Agrobusiness, EU-csatlakozás kérdései, Minőségbiztosítás, Vidékfejlesztés, Regionális fejlesztés, Környezetvédelem, Vízügyi kérdések, Gazdaságföldrajz, Vertikális integráció, Szövetkezetek, / EU és az OECD intézményrendszere, Növénytermelés ökonómiája, Állattenyésztés ökonómiája. Ehhez a jövőben további tudományos témakörök is kapcsolódhatnak.
A könyvsorozatban elsősorban a fenntartható mezőgazdaság gazdasági hátterét elemző tanulmányok jelenek meg. A tanulmányok témái lehetnek továbbá a környezetvédelemmel összefüggő szakmai kutatási kérdések, valamint az ezzel összefüggő költség-jövedelem viszonyok elemzése. A könyvsorozat egyes kötetei egyben áttekintést is nyújtanak a környezetvédelem igényeit figyelembe vevő technikai és technológiai fejlesztésekben elért eredményekről is. A könyvsorozat típusa áttekintő jellegű: szemle.
A könyvsorozat célja, hogy új szemléletet alakítson ki a fenntartható mezőgazdaság gazdasági hátterének elemzése terén, amelyhez négy indikátor tartozik:
1. Szegénység, 2. Fejlődés, 3. Környezetvédelem, 4. Intézményi rendszer.
A Környezetvédelem témaköréhez szervesen hozzátartozik a környezetvédelem gazdasági értékelése, költségviselés, árképzés, nyereség, értékképződési folyamatok elemzése. Az elemzés kiterjed az egész termékpályára, az agrobusiness-re, a természeti erőforrások és az élővilág helyzetére, a környezetszennyezésre, az élelmiszer-termelés és az élelmiszer-feldolgozás környezeti hatásainak felmérésére, valamint e két utóbbi ágazat energiaigényének alakulására (a megújuló és a nem megújuló erőforrások).
Az Intézményi rendszerhez tartozik a kormányzati, a nem kormányzati, és az érdekvédelmi szervezetek intézményi felépítése, valamint az oktatás, a kutatás és a szaktanácsadás is.
A könyvsorozatban a mezőgazdaság fenntartható jellegének fejlődési folyamatait tekintik át a szerzők a gazdasági, a környezetvédelmi és az intézményi hátterű megközelítéssel. Az intézményi megközelítés szorosan kötődik az OECD és az Európai Unió szervezeti rendszeréhez és a minőségi követelményeihez.
Vissza