Előszó
A felnőtt ember, a testileg, szellemileg és lelkileg kialakult férfi és nő lélekrajzát próbálom az V. kötetben vázolni. Arra törekedtem, hogy minden jelenséget az aktuális történelmi problémáktól...
Tovább
Előszó
A felnőtt ember, a testileg, szellemileg és lelkileg kialakult férfi és nő lélekrajzát próbálom az V. kötetben vázolni. Arra törekedtem, hogy minden jelenséget az aktuális történelmi problémáktól függetlenül mérjek le és értékeljek, amikor az már mélyen érinti a felnőtt ember lelkét s ott maradandó változásokat, vagy éles lelkireakciókat hoz létre. E kívülről jövő hatások - ha az egyén belső konstrukciója nem leég biztos alapokra épült - lassú bomlási folyamatot, a cselekvés és ideál egyre szélesedő distanciáját, esetleg mindent elsöprő tragikus összeomlást eredményezhetnek. De bizonyos szelekció után, felsőbbrendű erkölcsi élettörvényeken átszűrve, a külső világ felénk irányuló hullámzása építő, szintétikus munkát is végezhet; eredményként tisztító, optimizmust hirdető érzelmi tónust, új akarati életet, mély és organikus hitet emelhet fel az egyén lelkében, hogy azután minden esemény, tett, érzés és gondolat ebben a szent fókuszban találkozzék. Mélységes, evangéliumi hitet, diadalmas optimizmussal átitatott hitet, mely nemcsak célokat jelöl ki az individualizmusból kollektivizmus felé hajló embertestvérnek, hanem megnyitja az egyén számára az élet metafizikai, negyedik dimenzióját az örök élet végtelen perspektívája elé állítva. A felnőtt ember azután lelkinehézségeit tekintve igazabb és megszentelt célt és értelmet nyer. Emberhez méltó célt az életben és az isteni élettervvel harmonikusan csengő célt a házasságban. Az elhivatottak, a látszólag "egyedül" élők, a "társtalan", de egyetemes emberi célokért küzdők paradox életproblémáját pedig a kereszténység mindent átölelő, egyéni értékeket sugárzó szeretetében oldódik fel.
Az eddigi kötetektől eltérően e munkával valóban csak vázlatot nyujtok, mert éppen a nagyon is aktuális színek szándékos mellőzése talán kissé egyhangúvá teszik az egyes fejezeteket; de e látszólagos hátrány a könyv egysége szempontjából olyan sok egyéb előnyt jelentett, amelyet figyelmen kívül nem hagyhattam. vonalhúzásaimat a tapasztalati adatok pontozzák; a tudományos ismeretek csak támasztékot adnak.
Adja az Úr Jézus Krisztus, hogy e munka V. kötete is olyan sok örömöt, irányítást, lendületet, hitet és az Ő gondolatainak újabb térfoglalását jelentse, mint - tán nem vakmerőség állítanom - előbbi négy testvére; hiszen az író tollát most is ugyanaz vezette: tiszta szándék és alázatos krisztusi szeretet.
Budapest, 1934. Hamvazószerdán.
A szerző
Vissza