Előszó
A fagazdaságtan mint ágazati gazdaságtudomány, az objektív gazdasági törvények működését és megnyilvánulási formáját tanulmányozza az erdőgazdálkodás. a faipar és a fakereskedelem területén. A fagazdaság az utóbbi évek vertikális integrációjának eredménye, így ökonómiai alapjainak összefoglalásakor jórészben új utakat kellett feltárni. Az erdőgazdaságnak és a faiparnak volt ugyan már hazai gazdaságtani irodalma, de összefoglaló munka még nem jelent meg.
Összefoglaló kézikönyv megjelentetését régtől fogva sürgette a gyakorlat, az oktatás és a kutatás is. Kezdeményezés volt is, egyetemi jegyzet formájában az ötvenes évek közepén, de ennek továbbfejlesztése elmaradt.
Később munkaközösség is alakult az üzemi gyakorlat, az oktatás, a kutatás és a felső irányító szervek szakembereiből, akik ismételt viták eredményeként először kialakították egy erdészeti gazdaságtani, majd később fagazdaságtani kézikönyv körvonalát.
Időközben a gazdaságirányítás továbbfejlesztése számos részterületen alapvető változásokat okozott. Ezért szükségesnek látszott, hogy megvárjuk néhány év tapasztalatait. Ez késleltette a kézikönyv megjelenését.
A szerzői munkaközösséget a kézikönyv megírásakor az a törekvés vezette, hogy azt minél szélesebb körben felhasználhassa az oktatás, valamint a szervezett és az öntevékeny továbbképzés. A fagazdaság gyakorlati szakembereinek jó része vidéken él, nehezen tud még az alapvető fontosságú szakkönyvekhez is hozzájutni, amelyek eligazíthatnák a mindennapi gyakorlati tevékenység ágazati gazdaságtani kérdéseiben. Ebből következően igyekeztünk alapismereteket is beépíteni a fagazdasági fejlődés fő összefüggéseiről kialakított képbe. Célunk elsősorban az egységes szemlélet megalapozása volt.
A könyvet kétkötetesnek tervezzük: az olvasó az első kötetet tartja kezében. Ez a világhelyzetet és a hazai fagazdaság makroökonómiáját igyekszik elsősorban áttekinteni. A hamarosan következő második kötet a vállalatgazdálkodás problémáit tárgyalja majd, és rövid összefoglalást ad a korszerű matematikai módszerek alkalmazási lehetőségeiről is.
Mindkét kötet kollektív munka eredménye, magán viselve annak minden előnyét és fogyatékosságát. Mi szerkesztők nehéz feladat előtt álltunk, amikor az egyes szerzőtársak munkarészeit igyekeztünk úgy összehangolni, hogy egységes szemlélet alakuljon ki, eleget tegyünk a fontosság és arányosság kívánalmainak, és kiküszöböljük az átfedéseket. Tudjuk, hogy ez nem minden esetben sikerült.
Vissza