Előszó
Részlet:
"A Pataji Múzeum gyűjteményében külön anyagcsoportot képeznek a részben kézzel, részben géppel írott, különféle módon sokszorosított, papír alapú dokumentumok. Megjelenésüknél,...
Tovább
Előszó
Részlet:
"A Pataji Múzeum gyűjteményében külön anyagcsoportot képeznek a részben kézzel, részben géppel írott, különféle módon sokszorosított, papír alapú dokumentumok. Megjelenésüknél, tartalmuknál, hordozóanyaguknál fogva tartozhatnának - és sok esetben tartoznak is - a könyvtári, levéltári, képzőművészeti gyűjteménybe. A történeti dokumentumok, azaz kisnyomtatványok, plakátok, kéziratok múzeumi létjogosultságának megítélése sokféle. Mindennek ellenére a levéltárak, könyvtárak és természetesen a múzeumok is folyamatosan gyűjtik. Változatosságuk felülmúlja a néprajzi, vagy történeti tárgyakét. Nem olyan látványosak, nem olyan szépek, mint amit a kiállítási tárgyaktól általában elvárunk. De segítségükkel ismerjük meg a községben működött intézmények történetét, a hivatalos eljárásokat, és a meghívók, ballagási, esküvői értesítések kapcsán a község lakóinak egymáshoz való viszonyát.
Feldolgozásuk, kezelhetővé, kutathatóvá, elfogadottá tételük bonyolultabb, összetettebb, mint más muzeális anyagoké. Történeti szempontból egyedi és különleges helyet foglalnak el egy-egy gyűjteményen belül. Értékük nem csak abból adódik, hogy egyáltalán megmaradtak. A Pataji Múzeumban részben témakörök szerint, részben időrendben csoportosított, dobozokba rendezett anyagból az első hármat, a dunapataji polgári iskolához kötődő irategyüttest választottuk ki.
A megőrzött és feldolgozásra kiválasztott dokumentumok nem kizárólag önmagukban értékesek és érdekesek. Amint már fentebb utaltunk rá, környezetbe illesztve adnak hasznos információt múltunkról, történelmünkről, helytörténetről, családról, iskoláról.
A Dunapataji Polgári Fiú- és Leány Iskola történetéről összefoglaló munka nyomtatásban még nem jelent meg."
Vissza