Előszó
1. Problémamegoldás, választás, döntés
Amikor aktuális állapotunk, ;adott helyzetünk nem áll összhangban céljainkkal, kívánatos állapotunkkal, amikor szükségleteink kielégítésére, aspirációs...
Tovább
Előszó
1. Problémamegoldás, választás, döntés
Amikor aktuális állapotunk, ;adott helyzetünk nem áll összhangban céljainkkal, kívánatos állapotunkkal, amikor szükségleteink kielégítésére, aspirációs szintünk elérésére megkívánjuk, hogy változtassunk adott állapotunkon, akkor megoldásra váró problémánk van. Itt a többes szám első személyt rendszerként kell értelmezni, a szükséglet pedig lehet bármilyen. Probléma áll fenn tehát, ha éhes vagyok és élelemhez kell jutnom; ha ismereteimben talált hézagot akarok megszűntetni; ha feladatot kell végrehajtanom és így tovább.
A problémamegoldás sikere három tényezőtől függ:
a) a megoldó hozzáértése, illetve az a képessége, hogy a megoldáshoz szükséges készséget megszerezze,
b) a probléma megfogalmazására, a célok elemzésére, az alternatívák megkeresésére szolgáló stratégiák kidolgozása ,
c) a környezeti feltételek.
Akárhonnan közelítünk tehát a problémamegoldás kérdéséhez, kiderül, hogy választanunk kell (célokat, alternatívák között, stratégiákat stb.).
Kuhn szerint problémahelyzet egyszerűen minden olyan helyzet, amelyről úgy véljük, hogy döntést igényel.
Még jobban hangsúlyozza ezt a probléma matematikai definíciója, mely szerint a probléma részei:
a) egy D adattartomány,
b) egy M megoldási ' tartomány, ahol a két tartománynak van közös alhalmaza,
c) egy 7Í függvény, amely D-t M összes lehetséges al~ halmazainak halmazára leképezi.
A feladat az, hogy az M halmazon belül egy olyan S alnal-maznak, amelynek elemei meghatározott tulajdonsággal rendelkeznek, legalább egy elemét megtaláljuk. Az ilyen tulajdonság leírása megkívánja több független változó bevezetését, amelyek megengedett értékek halmazával rendelkeznek. A probléma aszerint oldható meg a dLD helyen, hogy (d) nem üres-e vagy üres.
A választás három típusú magasabb mentális folyamat eredménye. Először információt gyűjtünk a problémahelyzetről és azokat rendezetten tároljuk. Vagyis a helyzetet nem csak felismerni kell, hanem memóriánkból vissza kell hívni minden releváns információt, s azt az újjal együtt olyan
Vissza