Előszó
A vezetőknek és a vállalkozóknak tudatos szervezési munkát kell folytatniuk a feladatok és a célok megvalósítása érdekében. A feladatokat mindig a lehetőségeknek megfelelően határozzuk meg. Ismernünk kell üzemünk elhelyezkedését, természeti és közgazdasági adottságait. A természeti adottságok közé tartozik a hőmérséklet, a csapadékmennyiség alakulása, a napfényes órák száma, az uralkodó szélirány stb. A közgazdasági adottságok közül a felvevő piac távolsága, a fizetőképes kereslet igénye, a beszerzési és értékesítési források ismerete a legfontosabb. Üzemünk technikai berendezése meghatározó a termékszerkezet összeállításánál. A dísznövénytermesztés alapvetően eszközigényes, bizonyos termelési folyamatok meghatározott termesztőberendezéshez, technikai felszereltséghez kötöttek.
Az elérendő cél mindig a piacon keresett, azaz jó áron értékesíthető áru kibocsátása, kellő mennyiségben. A termékszerkezet meghatározásánál a kialakult termesztési körzetek hagyományait is figyelembe kell venni, mert a helybéli munkaerő elsősorban az ott hagyományosan előállított termékek munkafolyamatait ismeri. A Szeged-Szőreg környékén kialakult termesztőtáj pl. a virághagyma, a rózsatő termesztésére szakosodott, míg Nyugat-Dunántúlon a díszfaiskolai termesztésnek nagyobbak a hagyományai.
Új üzem kialakításánál gondos elemzőmunka előzze meg a döntést, hogy a megtermelt készáru megfelelő hasznot hozzon. Meglévő, már működő üzem jövedelmezőségét is javíthatjuk piackutatással (mit, mennyiért, hol tudunk értékesíteni) és munkaszervezéssel.
Az üzemen belüli munkaszervezés a munkavégzés feltételeivel, időtartamával, a munkafolyamatok és műveletek szervezési kérdéseivel foglalkozik. A jó munkaszervezés alapfeltétele a termesztési feltételek és folyamatok ismerete. A kertészeti ágazatban a termesztési folyamat és a munkavégzés elválik egymástól. A magvetés előkészítése és elvégzése (munkavégzés) után a megfelelő feltételek kialakításával indul meg a csírázás, és csak bizonyos idő elteltével kelnek ki a növények.
A példából kitűnik, hogy a termesztési folyamat hosszabb ideig tart, mint a munkavégzés.
Vissza