Előszó
A démotikus nyelv megtanulásához szükséges ismeretek Magyarországon eddig csak idegen nyelven voltak hozzáférhetők. Ezt a hátrányt, amely a magyar anyanyelvű tanulókat sújtotta, kivánja a jegyzet...
Tovább
Előszó
A démotikus nyelv megtanulásához szükséges ismeretek Magyarországon eddig csak idegen nyelven voltak hozzáférhetők. Ezt a hátrányt, amely a magyar anyanyelvű tanulókat sújtotta, kivánja a jegyzet megszün'tetni. Az első terv szerint jegyzetem chrestomáthiát is és szótárt is tar tarmazott volna. Mivel ez a jegyzet engedélyezett terjedelmébe nem fért volna bele, itt csak a nyelvtant kapja kézhez az olvasó. Tervem szerint egy másik különálló kötetben fogom pótolni a hiányt.
A démotikus írás és nyelv nem tartozik az egyiptológia kedvelt tárgyai, sem a könnyű olvasmányok közé. A démotikus nyelv tárgyalását fontossá teszi az a tény, hogy Egyiptom e nyelv virágzásának ezer éve alatt találkozott a görög-római kulturával és ekkor történt meg az egyiptomi művészet, tudomány és vallás számos elemének átvétele. A történet, gazdaságtörténet, jogtörténet, irodalomtörténet, vallástörténet vonatkozásában rendkívül gazdag démotikus források könnyen szorulnak a nyelv megtanulásának nehézségei miatt háttérbe. Saját tapasztalataim szerint megfelelő' módszerekkel ezek a nehézségek csökkenthetők. Néhány éve, amióta démotikust tanítók, nem érzem, hogy a démotikus nyelv több problémát okozna, mint hieroglifák vagy a hieratikus írás.
Amikor a démotikus nyelvterületen dolgozók egyik kiváló képviselője tréfásan megjegyezte, hogy a démotikus írás könnyebb és áttekinthetőbb a hieratikus Írásnál, akkor nem járt messze az igazságtól. Az, aki a meghatározott számú, leggyakrabban előforduló jelet megtanulja, hamar célhoz fog érni. A nyelv megtanulásához és az azt követő kutatómunkához természetesen szenvedélyre és kitartásra lesz szükség, és azt nem Ígérhetem meg az olvasónak, hogy első olvasásra el fogja sajátítani a démotikus írást és nyelvrendszert.
A jegyzet írásakor igyekeztem kitérni az új eredményekre és felhívom a figyelmet a megoldatlan kérdésekre is. Az újabb kutatás főleg az igerendszerre és a mondattanra irányul, a szótant már korábban megfelelően kidolgozták. Külön is kiemelem Janet H.Johnson és Hans J. Polotsky eredményeit az ujabb, Wilhelm Spiegelberg és Francis L. Griffith eredményeit a régebbi kutatások közül.
Vissza