1.061.462

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A déli csillagos ég photometriai megfigyelése I.

A 0°-tól -10° declinatióig terjedő égőv photometriai megfigyelése a 7.5-edrendű csillagokig

Szerző
Szerkesztő
Ógyalla
Kiadó: Konkoly-alapitványú Ógyallai Magy. Kir. Csillagvizsgáló-Intézet
Kiadás helye: Ógyalla
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői vászonkötés
Oldalszám: 330 oldal
Sorozatcím: A Konkoly-alapitványú Ógyallai Magy. Kir. Csillagvizsgáló-Intézet Nagyobb Kiadványai
Kötetszám: I/1
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 23 cm
ISBN:
Megjegyzés: Az ógyallai változócsillag kutatások eredményét az Astronomische Nachrichten hasábjain rendszeresen megjelentették. Nagyon ritka! Stephaneum nyomda r.-t. nyomása, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az 1899-ben államosított ógyallai csillagvizsgálóintézet «Nagyobb Kiadványai»-nak első kötete a folyamatban lévő visuális és photographikus astrophotometriai megfigyelések közül azokat tartalmazza,... Tovább

Előszó

Az 1899-ben államosított ógyallai csillagvizsgálóintézet «Nagyobb Kiadványai»-nak első kötete a folyamatban lévő visuális és photographikus astrophotometriai megfigyelések közül azokat tartalmazza, amelyekből a déli éggömbnek a -0 foktól a -10 fok declinatióig terjedő övében a «Bonner Durchmusterung» szerint 7.5 csillagrendnél nem gyengébbnek becsült csillagok visuális photometrikus rendje volt levezethető. A megfigyeléseket kezdetben Terkán és Fejes m-ak, majd utóbbinak az intézettől való megválása után Tass és Terkán urak végezték. Utóbbiak a megfigyeléseket együttesen reducálták ki s közösen állították össze a munka negyedik fejezete tartalmazta fénycatalógust. Az anyagnak közlésre alkalmas alakban való összeállítását és egyéb feldolgozását egyedül Tass úr végezte, mivel a behívóparancs Terkán urat a harcztérre szólította.
Tass a munka első fejezetében a visuális astrophotometria történeti fejlődésének vázlatos ismertetését adja, mely rövid volta ellenére is annyira részletes, hogy nálunk forrásmunkául szolgálhat. A második fejezetben ismerteti az összehasonlító csillagok meghatározásának módját s photometrikus rendjük meghatározására végzett megfigyeléseket. A harmadik fejezetben foglaltatnak a zónacsillagok meghatározására végzett észlelések. Mindkét fejezet az elért pontosság megbirálhatására szükséges vizsgálatokat tartalmaz. A negyedik fejezet tartalmazza az ógyallai fénycatalógust, végül az ötödikben ismerteti Tass az ógyallai fényrendszernek más fényrendszerekkel való összehasonlító vizsgálatainak eredményeit. Ezekből kiderül, hogy az ógyallai fényrendszer önmagában véve teljesen homogen-rendszer, továbbá, hogy a kitűzött pontosság teljesen kielégítő módon éretett el.
A correkturákat Tass és Bodócs urak végezték. Külön dicséretet érdemel a Stephaneum-nyomda a gondos szedésért és a munka tetszetős és szép kiállításáért, valamint azon előzékenységeért, mellyel az igazgatóság kívánságait a hadiállapot nehézségei ellenére mindenben teljesíteni igyekezett.
A külföldre való tekintettel a munka egyidejűleg németül is megjelent. Vissza

Fülszöveg

Konkoly Thege Miklós 1899-ben a magyar államkincstárnak adományozta csillagdáját. Az állami kezelésbe vétel után az ógyallai csillagvizsgáló új műszereket kapott, s ennek folytán tudományos programja is módosult. A csillagászati fotometria ezekben az években igen gyors fejlődésnek indult. Hogy rendszeres fotometrikus munkához kezdhessenek, a csillagvizsgáló számára több fotométert is rendeltek. Ezután kezdődhetett el Ógyallán a változócsillagok kutatása. Az elért eredményeket az Astronomische Nachrichten hasábjain rendszeresen nyilvánosságra hozták. Az intézet saját kiadványaként összesen két nagyobb jelentőségű munka látott napvilágot. A második, a „Változó csillagok photometrikus megfigyelése” című mű 1918–1925-ig jelent meg nyomtatásban.

Tartalom

Első fejezet. A visuális astrophotometria fejlődésének vázlata; programmunk kitüzése 7-25 A csillagrend fogalmának kialakulása 7. A két Herschel photometriai munkálatai 7-8. Gould 8. A Bonner Durchmusterung jelentősége 9. A csillagrend értelmezése 10-12. A szinbecslések fontossága 12-13. Az extinctió befolyása és a zenitreductió 13-15. Az oxfordi és a Harvardfénycatalogusok 16-20. A potsdami fénycatalogus 20-22. Programmunk kitüzése és a Zöllnerféle photometer ismertetése 22-25.
Második fejezet. Az összehasonlitó csillagok meghatározása ... 26-96
Az összehasonlitó csillagok megválasztásának módjai 26. A megfigyelés módja 27-31. A megfigyelések összeállítása 32-89. Az összehasonlitók fényessége 90-92. A meghatározás valószín ü hibái és az elért pontosság 93-96.
Harmadik fejezet. A zónacsillagok megfigyelése 97-272
A csillagok beosztása zónákba 97-98. A megfigyelés és reductió módja 98-99. A zónák 100-263. A megfigyelési esték levegőállapotának összeállítása 264-268. A megfigyelések pontosságának criteriumai 270. A két műszerrel végzett megfigyelések összehasonlítása 271. Személyi különbségek 272.
Negyedik fejezet. 2122 csillag fénycatalogusa 273-323
Fénycatalogus 273-316. Szinjegyzék 317-323.
Ötödik fejezet. Az ógyallai és más fémcatalogusok eredményeinek összehasonlítása ... ... 324-330 Az összehasonlítás célja 324. Ógyalla-Bonn és Potsdam-Bonn 325. Ógyalla-Oxford és Potsdam-Oxford 327. Ógyalla-Harvard és Potsdam-Harvard 328. Potsdam-Ógyalla 329. A munka kiegészítésére vonatkozó megfigyelések felemlítése 330.
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A déli csillagos ég photometriai megfigyelése I. A déli csillagos ég photometriai megfigyelése I. A déli csillagos ég photometriai megfigyelése I. A déli csillagos ég photometriai megfigyelése I.

A címlap foltos, széle szakadozott, rajta pecsét nyoma található. Néhány lap kissé foltos, hullámos.

Állapot:
32.000 ,-Ft
160 pont kapható
Kosárba