Előszó
A cukorrépa hazánk vetésforgójában a gazdaságilag művelhető terület alig 2%-án szerepel, és mégis egyike azon kevés növénynek, amelynek termesztési monográfiája már 12 évvel ezelőtt megjelent,...
Tovább
Előszó
A cukorrépa hazánk vetésforgójában a gazdaságilag művelhető terület alig 2%-án szerepel, és mégis egyike azon kevés növénynek, amelynek termesztési monográfiája már 12 évvel ezelőtt megjelent, megelőzve számos sokkal nagyobb területen termesztett növényét. Ebben a munkában a termesztés története szintén egyike az elsőknek, amely ilyen terjedelemben valamely hazánkban termesztett növényről megjelent. Felvetődik tehát a kérdés, minek köszönheti a cukorrépa azt a jelentőséget, amely ilyen munkák megírását igazolja. Erre a válasz a mű bevezetése, de maga a munka egész terjedelmében felmutatva azokat a hiányosságokat is, amelyek a múltban (1808-1938) a cukorrépa termesztésének fejlődését gátolták, és amelyekből a mindenkori, tehát a mai és a jövőbeni cukorrépa-termesztés irányítói is levonhatják a tanulságokat.
E munka nemcsak a cukorrépa, illetve a kultúrnövények történetével foglalkozók számára látszik hasznosnak. Forgatni fogják, mert forgatniuk kell mindazoknak, akik ezzel a legnagyobb kalóriatermést biztosító, sokoldalú növénnyel akármilyen minőségben - tehát akár mint termesztésének irányítói, akár annak oktatói vagy tanulmányozói foglalkoznak. Elég sokáig tartott, és a hazai növénytermesztésnek nagy hátrányára volt, hogy a múltban fő kultúrnövényeink történetével olyan keveset foglalkoztak. A szocializmusnak kellett hazánkban győzedelmeskednie, hogy lemaradásunkat e téren is behozzuk. A Magyar Tudományos Akadémiának kellett mai szervezeti és szellemi formáját elérnie, hogy az ilyen munkák megjelenhessenek.
Mint tudjuk, az ilyen munka mögött sok olyan körülmény játszik közre, amelyekről az olvasónak fogalma, de elképzelése sincs. Csak aki már ilyen természetű munkával közelebbről foglalkozott, tudja megítélni azt a nagy szellemi és anyagi teljesítményt, ami egy ilyen könyv hátterében van. E rövid előszóban nem lehet mindazoknak nevét felsorolni, akik szellemileg vagy anyagilag hozzájárultak e mű létrejöttéhez. Ezek közt ki kell azonban emelni Fabriczius Endrét, aki élete utolsó éveiben hangyaszorgalommal és a szakértő intuíciójával gyűjtötte főleg a cukorrépa-termesztés múlt századbeli adatait. A mű elkészültét már nem érhette meg, és így nem vehetett részt mint szerző a könyv kéziratának elkészítésében. Mindenkinek azonban, aki akármilyen minőségben kezébe veszi e könyvet, emlékeznie kell arra, hogy Fabriczius Endre munkássága nélkül talán egyáltalán nem, és ha igen, sokkal később jelenhetett volna meg e munka, őt kell tehát a legfontosabbnak tekinteni azok közit, akik e munka megírásában a szerzőket segítették.
Vissza