1.066.456

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A csecsemő nevelése és gondozása

Szerző
Budapest
Kiadó: Pantheon Kiadás
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Varrott papírkötés
Oldalszám: 142 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Nyomtatta a K. J. nyomda, Budapest. A borítékon lévő fénykép L. Zinner Erzsébet felvétele.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Talán meglepően hangzik egyesek előtt, hogy a „csecsemő neveléséről" beszélünk. Akinek azonban sok gyermek fejlődésének megfigyelésére van alkalma, látni fogja, hogy a környezet magatartása, ami... Tovább

Előszó

Talán meglepően hangzik egyesek előtt, hogy a „csecsemő neveléséről" beszélünk. Akinek azonban sok gyermek fejlődésének megfigyelésére van alkalma, látni fogja, hogy a környezet magatartása, ami végeredményben a nevelés legfontosabb tényezője, már az első naptól kezdve mennyire befolyásolja a csecsemő kialakuló egyéniségét. Azt hiszem, hogy éppen a környezet helyes magatartása, az anya viselkedése a csecsemő reakcióival szemben, az a terület9 ahol kételyek és nehézségek szoktak felmerülni. A szorosabb értelemben vett csecsemőápolás legfontosabb eredményei már jobban behatoltak a köztudatba. Aki azonban a csecsemő gondozását helyesen akarja végezni, annak épúgy kell értenie a csecsemő ápolásához, mint a csecsemő-nevelés kérdéseihez. A csecsemőkorban a test ápolásának és nevelésének kérdése mégjobban összeforrott, mint a későbbi években.
A gyermekorvosnak nemcsak gyógyító, hanem tanácsadó szerepe is van. Nemcsak a beteg gyermeket kell kezelnie, hanem az egészséges gyermek fejlődésének irányítása is az ő feladata. Erre az irányításra soha nagyobb szükség nincsen, mint a csecsemőkorban, amikor az anyának annyira szüksége van arra, hogy a csecsemőápolás és nevelés aprólékos gondjaiban segítségére legyenek. Mert a csecsemő nevelése jelentéktelennek látszó apróságoktól függ. Vissza

Tartalom

Bevezetés 3
I. Fejezet. A csecsemő egyénisége. 5
Az alkati tipus fogalma. - A csecsemőkori alkati típusok. - Az erőteljes kövér csecsemő. - Az izmos csecsemő. - A pasztózus csecsemő. - A hosszú, vékony csecsemő. - A gracilis csecsemő. - Az agyi típusú csecsemő. - Nevelés és alkat. - A nevelés feladata.
II. Fejezet. A csecsemő nevelésének néhány alapelve 11
A rendszerességre való nevelés. - Miért kezdjük a nevelést már az első napokban ? - A csecsemő szokásainak nevelése. - A nevelés élettani alapja. - A szerzett reflex jelentősége
a nevelésben. - A csecsemő nevelésének gyakorlati alapelvei. - Rendszeresség, következetsség, nyugalom, egyenletesség.
III. Fejezet. Első örömök és első gondok. 17
Az anya első kérdései. - Az újszülött testi fejlettsége. - A testsúly. - A kezdeti súlyesés. - A testhossz. - Fejkörfogat. - Szülési behatások nyomai. - Sárgaság. - A mellbimbó duzzanata. - Leánycsecsemők vérzése. - Értágulatok. - Hogyan szopik a csecsemő? - A helyes szoptatás módja. - Lusta és izgatott szopok. - Szoptatási nehézségek. - A lapos bimbó. - A befelé fordult bimbó. - A bimbó kisebesedése, érzékenysége és edzése. - A nehezen járó emlő. - Az újszülött hányása. - Szopásmennyiségek az első héten. - Az újszülött széklete. - A csecsemő székrekedése. - Az újszülött alvása. - Az újszülött érzékszervei.
IV. Fejezet. A csecsemő táplálása 29
1. A természetes táplálás. 29
Az anyatej előnyei, a tehéntejjel szemben. - Az anyatej mennyiségének fokozása. - A két mellből való táplálás. - Az ideálisan szopó csecsemő. - Lusta, izgatott és szeszélyes szopok. - A csecsemő anyatej szükséglete. - Az elválasztás. - Az elválasztás jelentősége a csecsemő életében. - Az elválasztás menete. - A csecsemő étrendje az elválasztás után. - A rágásra való tanítás.
2. A kevert táplálás 44
A kevert táplálás lényege. - Az anyatej kiegészítése tejhígítással. - A gyógytáplálékok. - A pótlás mennyiségének kiszámítása.
3. A mesterséges táplálás 47
A mesterséges táplálék megválasztása egészséges csecsemőnél. - A táplálék mennyiségének kiszámítása. - Gyümölcslevek a mesterséges táplálásnál. - Táplálási minta.
4. A csecsemő edényei. 52
V. Fejezet. Az étvágytalanság megelőzése. 54
A csecsemőkori étvágytalanság gyakorisága, oka és lényege. - Összeütközések a környezettel. - Helytelen módszerek az étvágytalanság leküzdésében. - Az étvágytalanság megelőzését elősegítő szabályok.
VI. Fejezet. A csecsemő testi fejlődése. 59
A csecsemő súlygyarapodására vonatkozó általános szabályok. - Eltérések ezektől a szabályoktól. - A kissúlyú csecsemő. - A reklámcsecsemő. - A hossznövekedés. - A normális hossznövekedés és súlygyarapodás határai. - A fogak áttörése.
VII. Fejezet. Miért sír a a csecsemő? 67
Alaptalan feltevések a csecsemő sírásának okairól. - Tényleges okok. - Hogyan viselkedjünk a síró csecsemővel?
VIII. Fejezet. Dudlizás és ujjszopás 71
A dudli nyugtató hatása. - Hátrányos következményi. - Az ujjszopás: a csecsemő természetes kielégülése.
IX. Fejezet. A csecsemő szellemi fejlődése 75
Egyéni különbségek. - A külvilággal való kapcsolat első jelei. - A nevetés. - Tekintgetés. - Nyúlás. - A környezet hangulatváltozásainak hatása. - Utánzás. - Csodálkozás. - Emlékezés. - Beszéd.
X. Fejezet. Mennyit és hogyan foglalkozzunk a csecsemővel ? 79
Az első hetek. - Az első játékok. - A nézelődési szükséglet kielégítése. - Beszélgetés a csecsemővel. - A csecsemővel való foglalkozás módja. - A nyúlási szükséglet kielégítése. - Önállóságra való nevelés. - A felnőtt helyes viselkedése.
XI. Fejezet. Hogyan szoktassuk tisztaságra a csecsemőt? 85
A csecsemő ellenállása a szoktatással szemben. - Az ellenállás formái. - Az ellenállás oka. - Helytelen eljárások és káros következményeik. - A helyes szoktatás.
XII. Fejezet. A mozgás fejlődése 90
Egyéni különbségek. - Az újszülött mozgása. - A fekvőkorszak. - A forgó korszak. - A kúszó korszak. - A járó korszak. - Az ülés.
XIII. Fejezet. A csecsemő mozgásának nevelése 96
A fekhely. - A járóiskola. - Cipőviselés és mezitlábjárás. - A torna.
XIV. Fejezet. Akadályok a csecsemő észszerű nevelésében 100
A külső nehézségek. - Személyi befolyások hatása. - Belső nehézségek. - Helytelen ambíciók. - A csecsemő érdekét szolgáló ambíciók.
XV. Fejezet. Az ideges csecsemő 103
A csecsemőkori idegesség oka. - Tünetei. - Sírás. - Alvászavarok. - Evési zavarok. - Hányás. - Nyugtalanság. - Rossz szokások. - Az ideges csecsemő nevelése.
XVI. Fejezet. A csecsemő testi ápolása 106
A csecsemő szobája és bútorai. - öltöztetése. - Bőrápolás és tisztántartás. - Levegő, napfény és meztelenség. - A betegségek megelőzése.
XVII. Fejezet. A csecsemő ételeinek elkészítése 130
A vitaminok. - Tehéntej. - Tea. - Nyákok. - A lisztleves. - Tejhigitások. - Pépek. - Nyers főzeléklevek. - Főzelékek. - Levesek. - Gyümölcsök és gyümölcslevek. - Tojás. Máj.

Dr. Roboz Pál

Dr. Roboz Pál műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Roboz Pál könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem