Fülszöveg
Csallóközi Kiskönyvtár
Könyvsorozatunkat harminckötetesre hirdettük meg, de a közeljövőben, ha Isten is megsegít bennünket, átlépjük ezt a határt, s gyorsan távolodni kezdünk tőle. Nemzetünk és régiónk népe ismerni akarja múltját, egyre átfogóbb és részletesebb történelemtudásra vágyik, sorozatunk pedig ennek az olvasói igénynek óhajt elébe menni, hogy népünk szellemi éhét minél maradéktalanabbul ki is elégítse. A csallóköziek az 1990-es évekig alig fordulhattak múltjuk felé; a huszadik század minden évtizedben új történelmi, gazdasági, nemzeti, nyelvi, világszemléleti családi és létdrámák küszöbére sodorta őket, s amikor a holnapért vagy csak egy nyugodt éjszakáért kellett küzdeniük, kinek futotta volna erejéből, hogy ne előre, hanem vissza, a múlt felé fordítsa kémlelő tekintetét? Könyvek is alig álltak a tudásra szomjas elmék rendelkezésére; ami egykor nyomtatásban megjelent, azt szétszórták, fölfalták történelmünk viharai, újak írására és kiadására pedig Trianon után, de...
Tovább
Fülszöveg
Csallóközi Kiskönyvtár
Könyvsorozatunkat harminckötetesre hirdettük meg, de a közeljövőben, ha Isten is megsegít bennünket, átlépjük ezt a határt, s gyorsan távolodni kezdünk tőle. Nemzetünk és régiónk népe ismerni akarja múltját, egyre átfogóbb és részletesebb történelemtudásra vágyik, sorozatunk pedig ennek az olvasói igénynek óhajt elébe menni, hogy népünk szellemi éhét minél maradéktalanabbul ki is elégítse. A csallóköziek az 1990-es évekig alig fordulhattak múltjuk felé; a huszadik század minden évtizedben új történelmi, gazdasági, nemzeti, nyelvi, világszemléleti családi és létdrámák küszöbére sodorta őket, s amikor a holnapért vagy csak egy nyugodt éjszakáért kellett küzdeniük, kinek futotta volna erejéből, hogy ne előre, hanem vissza, a múlt felé fordítsa kémlelő tekintetét? Könyvek is alig álltak a tudásra szomjas elmék rendelkezésére; ami egykor nyomtatásban megjelent, azt szétszórták, fölfalták történelmünk viharai, újak írására és kiadására pedig Trianon után, de legfőképpen 1945-1989-ben kevés mód kínálkozott. Kiadónk reméli, hogy sorozatunk kötetei nemcsak tudásban, hanem öntudatban és hűségben is gyarapítani fogják a Csallóköz és a szomszédos tájegységek magyarságát, mely tudni fogja, honnan és mi módon jutott idáig, s korszerű, szilárd utakat épít magának a jövendőbe.
Koncsol László A Csallóköz városai és falvai III. (Lakszakállas-Vők)
Háromkötetes, többnyelvű honismereti szöveggyűjteményünk mintegy a Csallóköz történelmi, földrajzi, statisztikai, településtörténeti enciklopédiájaként fog szolgálni, s nélkülözhetetlen segédeszköze lesz mindenkinek, aki a jövőben tudósként, politikusként, újságíróként, krónikaíróként, tanári, tanulói minőségben vagy turisztikai érdekből adatokra és ismeretekre vágyik. A mű a települések betűrendjében foglalja össze a kisalföldi nagytájra vonatkozó ismereteket, egységes szerkezetbe építi azokat a különböző nyelvű, német, latin, magyar és szlovák szövegeket, amelyek a 18-19. század honismereti lexiko-naiban, sajtójában, monográfiáiban és statisztikai munkáiban régiónkról föllelhetők. Az idegen nyelvű szövegeket a hitel kedvéért eredetiben, a közérthetőség szolgálatában pedig magyarra fordítva is közzétesszük.
Sajátos ismereteink a Kiskönyvtár egyház-, család-, település-, művelődés-, jog-, gazdaságtörténeti és földrajzi névtani köteteivel fognak igazán gyarapodni, de a bővülő sorozat gerincét ez a háromkötetes munka alkotja. így ajánljuk olvasóinknak, minden magyar olvasó szíves figyelmébe.
Vissza