Előszó
A család a társadalom legkisebb egységeként alapvető szükségleteket elégít ki. Biztosítja a népesség reprodukcióját, a szocializáció első színtere, részt vesz a termelésben a munkaerő...
Tovább
Előszó
A család a társadalom legkisebb egységeként alapvető szükségleteket elégít ki. Biztosítja a népesség reprodukcióját, a szocializáció első színtere, részt vesz a termelésben a munkaerő újratermelésében, a fogyasztásban. Leghumánusabb feladata, hogy tagjai számára érzelmi stabilitást, biztonságot nyújtson. A család az első alapellátó az egészség védelmében, megerősítésében és visszaszerzésében egyaránt. Az egészséggel kapcsolatos jelentősége a hazai demográfiai, morbiditási és mortalitási helyzet javítása érdekében mindinkább előtérbe kerül. Ahhoz azonban, hogy a család ezen a téren sikeresen működjön, szükségessé válik az eddiginél tervszerűbb felkészítése az egészséges életvitelhez nélkülözhetetlen ismeretekre, jártasságokra, és készségekre.
E felkészítés célkitűzései a következőkben határozhatók meg:
1. a család felkészítése az egészségkultúra közvetítésére,
2. az egészséges utódok létrehozására,
3. az egészséges utódok felnevelésére,
4. az egészség megőrzésére, megerősítésére és visszaszerzésére.
A tartalmi felkészítés, valamint a közvélemény együttműködésének megnyerése egy mindinkább körvonalazódó újabb művelődési irányzat, az egészség-közművelődés révén valósulhat meg. Ennek segítésére és kibontakoztatására az Országos Egészségnevelési Intézet 1985-ben pályázatot hirdetett meg amelynek első díjazott munkáját adjuk közre füzetünkben.
Ajánljuk a programokat mindazoknak a népművelőknek, pedagógusoknak, egészségnevelőknek és egyéb területen munkálkodó szervezőknek, akik szívükön viselik lakosságunk egészségének további alakulását.
Vissza