Előszó
Századunk társadalmi, gazdasági és kulturális környezetének állandóan változó és sok esetben turbulens módon felgyorsuló igényeit a szervezetek stratégiai menedzsmentje ma már - az operatív irányításhoz hasonlóan - csak mintegy „naprakész" odafigyeléssel, és alapos döntés-előkészítéssel képes felismerni, befogadni, valamint érdemben kezelni. Ezzel magyarázható, hogy a vezetési, irányítási munkákon belül - a döntés-előkészítésben alapvető szerepet játszó - controllingrendszerben az operatív controlling alrendszere mellett mindinkább meghatározó tényezővé válik a stratégiai controlling alrendszere is.
Ezzel szinte egy időben, a döntések szakmai megalapozottságának erősítésére kifejlődtek a szervezetek részfolyamatait támogató, speciális controllingrészrendszerek, így a minőségcontrolling, a humáncontrolling, az ökocontrolling, a pénzügyi controlling stb.
Sajnos az elmúlt évek tapasztalatai azt bizonyították, hogy a controllingmetodika alkalmazása nem mindenben tudott lépést tartani a stratégiai menedzsment újszerű elvárásaival. Ez a tény mind az elméleti összefüggések értelmezésénél, mind pedig a gyakorlati megvalósításoknál bizonyos félreértésekhez, és sok esetben a nem megfelelő színvonalú controllingadaptációkhoz vezetett.
Ezen anomáliák felszámolására, „helyre tételére" kívánunk többek között kísérletet tenni új könyvünkben, amely szerves folytatása és a jelen igényeinek megfelelő továbbfejlesztése az 1996-ban, 1998-ban és a 2002-ben publikált controlling témájú szakkönyveinknek.
Az alapvetésekben most is követjük Dr. Horváth Péter controllingmegközelítéseit, visszatükrözve azokat a globalizált hazai piacgazdaság viszonyai között.
Továbbra is tudományos igényű controllingmódszertant kívánunk adni a szervezetek stratégiai és operatív irányítási munkájához, segítve ezzel a vállalkozások versenyképességét, valamint az intézmények hatékonyabb, költségtudatosabb működését.
Reményeink szerint - a téma didaktikus bemutatásával - jelen könyvünk is megfelelő szakmai háttéranyagként fog szolgálni a felsőoktatási intézmények és a vezetőképző stúdiumok, valamint a középfokú és felsőfokú controlling szakmai képesítést adó tanfolyamok hallgatói számára.
A szerzők
Vissza