Előszó
Tisztelt Olvasó!
Kiadványunkat azzal a nem titkolt szándékkal állítottuk össze, hogy újfent felhívjuk a figyelmet a roma - rendvédelmi viszonyrendszer fejlesztésének fontosságára, valamint hozzájárulunk az e a területen jellemzően felmerülő kérdések, problémák jobb megértéséhez.
A közölt írásokat kifejezetten ajánljuk azoknak a szakembereknek, akik bármilyen aspektusból érintettek a roma - rendvédelmi kooperáció végrehajtásában és az azt meghatározó koncepciók, stratégiák kialakításában.
Szintén célként fogalmazódott meg bennünk, hogy a magyarországi helyzetelemzésen túl, rávilágítsunk a különböző európai országok és az USA gyakorlataira is, és a tapasztalatok összegzésével lényeges megállapításokat, ajánlásokat fogalmazzunk meg az ügy európai képviselete tekintetében. Hisszük, hogy Egyesületünk képes eredményes munkát kifejteni mind hazai, mind európai szinten a cigány közösségek és a rendvédelmi szervek hatékony együttműködésének elősegítése érdekében.
Engedje meg, hogy az alábbiakban röviden felvázoljam egyesületünk létrejöttének és működésének körülményeit.
2006. november 24-én magyar kezdeményezésre, a Nyílt Társadalom Intézet, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, valamint a brit és amerikai Fekete Rendőrök Egyesülete (National Black Police Association) támogatásával Budapesten megalakult az Európai Roma Rendvédelmi Bajtársi Közhasznú Egyesület. Az egyesület létrehozását magyar roma és nem roma rendvédelmi szakemberek kezdeményezték, megalakításában 6 európai ország (Bulgária, Csehország, Egyesült Királyság, Magyarország, Románia, Szlovákia) rendészeti képviselői vettek részt. Az egyesület jelenleg 60 taggal rendelkezik, jogi személyként pedig, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság csatlakozott tagságunkhoz. A szervezet megalakulásával, várhatóan, Európa többi országában is létrejönnek a tagszervezetek. Ezzel egy több országra kiterjedő probléma megoldási folyamata veheti kezdetét. A cigány etnikum alkotja ugyanis Európa legnagyobb lélekszámú kisebbségét. Helyzetüket számos országban komoly társadalmi hátrányok jellemzik, így az aluliskolázottság, a munkanélküliség, a rossz lakhatási körülmények, a rossz egészségügyi helyzet vagy a diszkrimináció.
Vissza