Előszó
Tisztelettel és szeretettel köszöntöm az alapításának 130 éves jubileumát ünneplő Budapesti Műszaki Főiskola valamennyi korábbi és mai polgárát, az intézmény támogatóit. A főiskola története szervesen összefonódik a hazai társadalmi-gazdasági változásokkal, s része nemzetünk történelmének.
A kereszténység felvételével és I. István királlyá koronázásával a Kárpát medencében 1100 éve élő magyarok az európai államok közösségének elfogadott tagjaivá váltak. Az eltelt több, mint ezer évben őseink az egyetemes kultúra, az élő és élettelen tudományok, az oktatás számos területén alkottak időtálló értéket, hozzájárulva Európa, s az egész világ felemelkedéséhez.
Az első hazai egyetem alapítása Nagy Lajos király nevéhez fűződik, aki Pécsett 1367-ben alapított egyetemet. Zsigmond király 1395-ben Óbudán - a mai Budapesti Műszaki Főiskola telephelyén - létesített egyetemet. Az első, napjainkban is működő tudományegyetemet Pázmány Péter érsek 1635-ben alapította Nagyszombatban. 1782-ben jött létre a mai Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem jogelődje, a Mérnöki Intézet, mely a XIX. század műszaki szakemberigényét már nem volt képes egyedül kielégíteni.
A reformkor erőteljes iparosítási tevékenységének eredményeképpen a XIX. század második felétől számos kezdeményezés indult a hazai műszaki és természettudományos oktatás intézményrendszerének kiépítésére. A fővárosban felállítandó közép-ipartanoda gondolata Dr. Trefort Ágoston vallás- és közoktatásügyi miniszter nevéhez fűződik. Az intézet első szervezeti szabályzatának és tantervének kidolgozását követően az 1877. szeptember 10-én megjelent miniszteri rendelet alapján 130 éve, 1879- december 7-én nyitotta meg kapuit az Állami Közép-ipartanoda, a mai Budapesti Műszaki Főiskola első jogelődje.
Az elmúlt 130 év alatt számosan kerültek kapcsolatba az alapító és jogutód intézményekkel. Ilyen vagy olyan formában mindnyájan hozzájárultak a fejlődéshez és ahhoz, hogy a mai intézmény betölthesse komoly hivatását.
A három évszázadon átívelő intézménytörténelmet csak akkor tudjuk értékelni és megbecsülni, ha maradandó emléket állítva feldolgozzuk a jogelőd intézmények alapításának és későbbi működésének krónikáját, s a jelen és jövő nemzedéke elé tárjuk. A főiskola jubileumi emlékkönyve történelmi hűséggel tekinti át a jogelőd iparoktatási intézmények, a három főiskola múltját, korabeli képekkel szemlélteti az egyes oktatástörténeti korszakokban az intézmények fejlett képzési bázisát. A kiadvány kellő teret szentel a 2000. január 1-jével alapított Budapesti Műszaki Főiskola kialakulásának és tevékenységének bemutatására. Forgassák az évkönyvet érdeklődéssel, s teljen örömük a rég- és közelmúlt fényes eseményeit bemutató kiadvány megismerésében.
Vissza