Fülszöveg
„Ebben a könyvben élet van. Témája érdekes, mai és emberi. Két magyar kispolgári fiatalemberről szól, két harmincévesről. Az egyik itthon maradt, reménytelenül és neurotikusán vergődik az apró gondok, a szennyes kis próbálgatások, az utált iroda, a főzelékfeltét és végül a B-lista marazmusában. A másik szinte akaratlanul, szinte véletlenül külföldre kerül, végighányódott Európán, lekerült Dél-Afrikába és milliomos lett. Látogatóba jön haza Pestre: és akkor megindul ellene volt iskolatársainak rohama. Mindegyik rá épít, mindegyik verseng érte, mindegyik őt akarja becsapni, mindegyik belőle akar "kihozni valamit", mindegyik beléje kapaszkodik, mint abba a bizonyos utolsó szalmaszálba. A budapesti kaland után lelkileg kifosztottan és majdnem megfertőzötten menekül vissza Afrikába. Ez a könyv rövid meséje. Már ebben is sok az erő, az éles megfigyelés, a keserű elgondolkozás. De ezenkívül nagyon komoly kvalitása van ennek a könyvnek. A háború utáni Magyarország és a háború utáni Európa...
Tovább
Fülszöveg
„Ebben a könyvben élet van. Témája érdekes, mai és emberi. Két magyar kispolgári fiatalemberről szól, két harmincévesről. Az egyik itthon maradt, reménytelenül és neurotikusán vergődik az apró gondok, a szennyes kis próbálgatások, az utált iroda, a főzelékfeltét és végül a B-lista marazmusában. A másik szinte akaratlanul, szinte véletlenül külföldre kerül, végighányódott Európán, lekerült Dél-Afrikába és milliomos lett. Látogatóba jön haza Pestre: és akkor megindul ellene volt iskolatársainak rohama. Mindegyik rá épít, mindegyik verseng érte, mindegyik őt akarja becsapni, mindegyik belőle akar "kihozni valamit", mindegyik beléje kapaszkodik, mint abba a bizonyos utolsó szalmaszálba. A budapesti kaland után lelkileg kifosztottan és majdnem megfertőzötten menekül vissza Afrikába. Ez a könyv rövid meséje. Már ebben is sok az erő, az éles megfigyelés, a keserű elgondolkozás. De ezenkívül nagyon komoly kvalitása van ennek a könyvnek. A háború utáni Magyarország és a háború utáni Európa középosztályának lelki és erkölcsi keresztmetszetét mutatja meg az író a két szembenálló emberen keresztül minden nagyképűség és programszerűség nélkül. És ezenfelül Körmendi kitűnően tud írni, finoman, vonzóan, hol izgalmasan, hol elmélyülten, mindvégig pátoszmentesen és lebilincselően. Ez a könyv értékes és megérdemli a sikert." Bálint György, Magyarország, 1932. március 15.
A magyar irodalom első valóban világhírű, milliók által olvasott szerzője Körmendi Ferenc. 32 évesen, 1932-ben A budapesti kaland című regénye első lett egy nemzetközi regénypályázaton. Regényét huszonöt nyelvre fordították le, sikere mai mércével mérve is elsöprő volt, ami már csak azért is nagy dolog, mert regénye egyfelől mesélőkedvű, másfelől azonban analitikus, pszichologizáló, sötét, de nem humortalan. Körmendi sikere szerencsére nem volt múlandó. Folyamatosan dolgozott, regényei pedig sorra jelentek meg Európában és Amerikában is. A fasizmus fenyegetése miatt 1939-ben Londonba költözött, majd kanyargós úton végül Amerikában kötött ki, ahol az Amerika Hangja munkatársa lett. Elfeledve halt meg, a hivatalos magyar irodalomtörténet száműzte őt, regényei viszont egy olyan szerzőt mutatnak meg nekünk, akinek nemcsak az irodalomtörténetben van ott a helye, hanem a mai olvasók polcain is.
Vissza