Előszó
Részlet a könyvből:
"973-ban érkeztünk el a Budapesti Építőipari KISZÖV megalakulásának huszadik évfordulójához. 1953 áprilisában vált önálló szakszövetséggé a Budapesti Építőipari Szövetkezetek Szövetsége, amely az elmúlt 20 év alatt az adott történelmi szakasznak megfelelő gazdaságirányítási formában mindvégig eredményesen látta el feladatát, fogta egybe, hangolta össze a budapesti építőipari szövetkezetek tevékenységét.
1954-ben 38 építőipari szövetkezet működött a fővárosban, 4700 taggal. 1972- ben már 45 szövetkezetben 16 000 ember dolgozott. A számbeli növekedés nem ad hű képet a két évtized alatt bekövetkezett fejlődésről, hisz annak leglényegesebb vonásai közé tartozik a sokkal magasabb szervezettség, műszaki színvonal, a hatékonyabb munka. Jól jelzi ezt a magasabbrendű tevékenységet az építőipari szövetkezeteknek a budapesti lakásépítkezésekben betöltött, ma már nélkülözhetetlen szerepe. Már 1960-ban is 200, a II. ötéves terv időszakában 3300, a III. ötéves terv idején pedig már több mint 6000 lakást adtak át a boldog tulajdonosoknak. A fejlődés nem állhat meg és a IV. ötéves tervben a felhalmozott gyakorlat, szakismeret és a jelentősen gyarapodott technikai felszereltség segítségével már 12 000 lakás építésére vállalkoztak. Reális vállalás ez, mert a budapesti építőipari szövetkezetek eddig már több mint 10 000 lakást hoztak tető alá, s ezek a lakások jól megfelelnek a velük szemben támasztott követelményeknek, nemcsak praktikusak, hanem szépek, kényelmesek is - igazi otthonok.
A tenniakarást jól példázza a pestlőrinci KISZ lakótelep, a Hengermalom úti lakótelep és az elkezdett Gizella úti és a Csatárka utcai nagy lakótelep, a tervezett vízivárosi rekonstrukció. Amikor a budapesti építőipari szövetkezetek eredményeiről szólunk, jól tudjuk, hogy mindez elképzelhetetlen lett volna az egyes szövetkezetek lelkes, hozzáértő vezetése, a ma már mintegy 150 szocialista brigád példamutatása, helytállása, az egész tagság áldozatkész, szorgalmas munkája nélkül. A Szövetség jól ismerte fel s vette igénybe azokat a mozgató erőket, amelyekkel anyagilag érdekeltté tette, erkölcsileg lelkesítette a budapesti építőipari szövetkezeteket a növekvő feladatok teljesítésére.
Amikor a két évtized történetére visszatekintünk, elsősorban azokról kell szólnunk, akik kezdeményezői, alapítói voltak a szövetségbe tömörült szövetkezeteknek és természetesen a lelkes folytatókról is. Csak az egységes, a jó cél érdekében összefogott közösség ereje tette lehetővé a kitűzött célok megvalósítását.
Amikor a húszéves évfordulóját ünneplő Budapesti Építőipari KISZÖV-öt köszöntjük, kívánjuk, hogy vállalt feladatainak továbbra is sikeresen tegyen eleget, szolgálja jól a jövőben is szocialista hazánk és ezen belül gyönyörű fővárosunk fejlődését.
Vissza