Előszó
Bevezetés.
A közgazdaság sokféle problémáival foglalkozó irodalomnak bőségei forrásanyagot nyújt a statisztika. Ez a forrásanyag szinte kimeríthetetlen, mert maga a statisztikai kutatás is szükségszerűen a gazdasági élet tényezőinek és megnyilvánulásainak egyre újabb területeit vonja megfigyelési körébe.
Közgazdasági életünk komplikált szervezete a magángazdaságokon épül fel. Ezek sorsa mindig szervesen összefügg a közgazdaság általános problémáival. Méltán érdeklődésre tarthatnak tehát számot mindazok a statisztikai adatok, melyek a magángazdaságokról, más szóval a vállalatokról nyújtanak tájékoztatást.
A vállalatok sokféle csoportjairól eddig már számos statisztikai felvétel és feldolgozás készült és fog készülni a jövőben is. A népszámlálási kiadványokban külön fejezetek szólnak az ipari, kereskedelmi és hitelforgalmi vállalatok számadatairól. Ugyancsak a vállalatok viszonyaiba nyújtanak betekintést a gyáripari, részvénytársasági, hitelintézeti, biztosítási és egyéb statisztikák is. Ezek mindegyike más szempontból világítja meg a vállalatok egyes csoportjainak sokféle problémáit. Hiányzik azonban egy egységes átfogó statisztika mely közös szempontból, közös ismérv alapján tenne lehetővé valamely összehasonlítást a vállalatok különböző csoportjai között.
E közlemény keretében a budapesti bejegyzett cégek statisztikájának feltárásával, újabb szempontból kívánjuk megvilágítani a vállalatok kérdését. Az ismertetendő statisztikai anyag jelentősége abban áll, hogy a vállalatok legkülönbözőbb csoportjait hozza egységes nevezőre, egy közös ismérv, a bejegyzett cég alapján és 60 esztendő távolságában kíséri figyelemmel Budapest közgazdasági életének fejlődését, a cégek számának mindenkori alakulásából.
Az 1875. évi XXXVII. t.-c. (a kereskedelmi törvény) értelmében minden nyilvános számadásra kötelezett vállalatot, társascéget, valamin a kisipar körét meghaladó üzletkörű egyéni céget, a vállalat székhelye szerint illetékes törvényszéknél felállított cégjegyzékbe be kell jegyeztetni. Ilymódon a bejegyzett cégek között, minden számottevő vállalat szerepel, csak a kisipari és az ezek fogalmának megfelelő kiskereskedelmi cégek nem. A cégjegyzékbe be nem jegyeztetett kisipari jellegű cégek adatai viszont másirányú statisztikai feldolgozások eredményeiből kiegészítésképen összeállíthatók.
Vissza