A boldogságos Szűz Mária élete, tisztelete, szenthelyei, legendái
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: | Franklin-Társulat Kiadása |
Kiadás helye: | Budapest |
Kiadás éve: | |
Kötés típusa: |
Aranyozott kiadói félvászon
|
Oldalszám: | 511
oldal
|
Sorozatcím: | |
Kötetszám: | |
Nyelv: | Magyar
|
Méret: |
23 cm x 19 cm
|
ISBN: | |
Megjegyzés:
|
Az első kötéstábla aranyozott, dombornyomásos díszítésű. Minden oldal színes keretezéssel van ellátva. Tizenhat műmelléklettel illusztrálva. A könyvdíszeket és a könyv kötését Surányi István tervezte és rajzolta. Nyomatta a Franklin-Társulat nyomdája.
|
Értesítőt kérek a kiadóról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
Előszó
Ritka jelenség lesz irodalmunkban ez a könyv, amely most hagyta el a sajtót. „A Boldogságos Szűz Mária élete, tisztelete, szenthelyei, legendái" címen olyan ritka könyvhöz jut a magyar irodalom,...
Tovább
Előszó
Ritka jelenség lesz irodalmunkban ez a könyv, amely most hagyta el a sajtót. „A Boldogságos Szűz Mária élete, tisztelete, szenthelyei, legendái" címen olyan ritka könyvhöz jut a magyar irodalom, amelyhez fogható eddig nem volt.
Tagadhatatlan ugyan, hogy a Mária-irodalomnak nem egy alkotása forgott eddig is közkézen és szolgálta azt az áhítatot, amelynek gyökerei minden katolikus szívében megvannak, de olyan munkánk eddig nem volt, amely annyi oldalról emelte volna ki a Boldogságos Szűz tiszteletének magasztosságát, mint ez a könyv.
Könyvünk nem éri be a Boldogságos Szűz méltóságának kifejtésével és annak a mélységes tiszteletnek hangsúlyozásával, amely a keresztény világban általános. Szerzőink a názáreti Szűz életének megírásán túl célul tűzték maguk elé, hogy a Mária-tisztelet történelmi bizonyítékaira is rámutatva elmélyítsék ezt a tiszteletet.
Ezért sorolják fel a keresztény századoknak mindazt a tudományos és irodalmi emlékét is, amely Szűz Máriához fűződik. Bemutatják egy könyvnek a keretében nagyszerű bizonyságképpen, hogy Mária tisztelete hol, mikor és hogyan hatott a hívek, az Egyház, a történelem, az irodalom, a zene és a művészet fejlődésére.
Nem az volt a szándékuk, hogy szívhez szóló buzdításokkal a Szent Szűz fokozottabb tiszteletére és szeretetére buzdítsanak. Erre nincs is szükség, hiszen a Boldogságos Szűz Anya drága alakja századokon át égi fénybe borulva él milliók szívében. De megértetni akarják velünk, hogy Mária tiszteletreméltó személye az emberiség legnagyobbjainak alakját is messze felülmúló fenségben, tündöklik előttünk, és hogy a kegyelet és hódolat eszközein túl a történelmi adatok hatalmas bizonyítékai is igazolják a Mária-tisztelet észszerűségét és üdvös voltát.
Vissza
Tartalom
ELŐSZÓ.
írta: Lévay Mihály választott püspök, pápai prelátus, hatvani prépostplébános 5
BEVEZETÉS.
MÁRIA 11
Himnusz Máriához - Mária örök szépsége. - A titkos értelmű rózsa. - Mária útján virágok fakadnak.
HILARIUS 12
Hilarius remeteségbe vonul. - Mécses az erdei kunyhóban. - Hilarius térítő úton. - Mária gondozza a mécses lángját - Feltámadás a jeruzsálemi Szent Sír templomában.
ALLOUVILLE LEGENDÁJA 16
Mária titkos munkája. - Mária a történelemben és a legendákban. - A pogány druidák tölgyfája Allouville mellett. - A pogány szentélyből Mária kápolnája
lesz. - A forradalom megszégyenül Mária képe előtt
MERT MINT A HÓFEHÉR GALAMB 17
A béke Boldogasszonya. - A nő sorsa a történelemben. - A görögség női eszményei. - A római civilizáció és a nő. - Az Ószövetség asszonyai.-Szent Jeromos Máriában látja a női eszményt. - A szeretet, a jóság, a szüzesség és a vértanúság Mária példájára a kereszténység eszménye. - A szépség és szeretet örök asszonya.
CSODÁLATOS ÉLET.
VÖLGYEK LILIOMA 29
Mária előképei az Ószövetségben. - Éva, az első asszony. - Rachel és Sára. - Mária, Mózes nővére, a prófétaasszony. - Debora, a bátor asszony. - Jahel, a bölcs asszony. - Ruth, a szelídség asszonya. - Abigail és Noémi. - Mária ószövetségi szimbólumai: a Paradicsom, az Élet Fája, Noe bárkája, hófehér galamb, égi lépcső, titkos létra, égő csipkebokor, szent frigyszekrény, Áron vesszeje, Salamon temploma, Jericho rózsája, árnyas platánfa, völgyek
lilioma, csodálatos olajfa, világító tűzoszlop, Jákob csillaga. - Az Énekek Éneke lírája. - Elzárt kert, lepecsételt forrás.
TENGER CSILLAGA 39
Mária életének hiányos adatai. - Életének földi emlékei. - Beszélő kövek. - Mária az Üdvözítő oldalán. - Életének rejtett időszakai. - A fantázia és a legendák életrajzának forrásai. - Mária szülei. - Mária születése. - Anna
hálaéneke. - Legendás lakoma a születés első évfordulóján. - Mária neve. - Hyacinthus legendája: a fehér liliomok.
ÍME A TE SZOLGÁLÓLEÁNYOD 48
Mária gyermekévei. - Szolgálata a jeruzsálemi templomban. - Szüzességi fogadalma. - Nagy előkészület a csodálatos életre.
ELZÁRT KERT, LEPECSÉTELT FORRÁS 51
A 14 éves Mária eljegyzése. - A főpap imája. - József vesszeje kivirul. - Az angyali üdvözlet. - A legendás próbatétel. - Zakariás és Erzsébet - Mária látogatása. - A Magnificat. - Keresztelő Szent János születése. -
Augustus népszámlálása. - Mária és József Betlehemben. - Az Üdvözítő születése.
MADONNA 61
Legendák Jézus születéséről. - Az isteni gyermek első csodatettei. - Az angyalok éneke. - Mária tisztulása. - A napkeleti királyok. - Menekülés Egyiptomba. - A menekülés legendái. - Csöndes élet a názáreti házban.
ELEFÁNTCSONTTORONY 71
A 12 éves Jézus a templomban. - Jézus és szülei. - Szent József halála. - A kánai menyegző. - A Boldogságos Szűz szavai. - Örök nyugtalanság. - Mária Jézus kíséretében. - Mária a szenvedések útján.
KÖNNYEK ASSZONYA 82
A fájdalmas anya a Golgota tragédiájában. - Mária és a keresztút. - Mária
a Golgotán. - Asszony, íme a te fiad. - Mária és Szent János. - Krisztus
temetése. - Michelangelo: Pietá.
EGEK ÉKESSÉGE 88
Mária és Jézus találkozása a feltámadás után. - Mária az Olajfák Hegyén
a mennybemenetel fényességében. - Szent Jánossal Efezusban. - Az apostolokkal együtt veszi a Szent Lelket. - Mária halála. - A nagy legenda Mária
haláláról. - Jeruzsálem vagy Efezus - Panagia-Kapuli.
MÁRIA ARANYHÁZ.
FRIGYNEK SZENT SZEKRÉNYE 101
A Mária-tisztelet első nyomai. - Mária-homiliák. - Az első Mária-látomások. - Csodatevő Szent Gergely látomása. - Mária a hit védője. - A kalácsosok. - A niceai zsinat. - Theotokos. - Az efezusi zsinat - Szent Cirill. - A lateráni zsinat - Sequentiák, antifonák, roráték, himnuszok. -
Mária a breviáriumban. - Az aranymise.
VIRÁGOK A SZÁZADOK ÚTJÁN 113
A Mária-ünnepek keletkezése. - A Mária-ünnepek keletről terjednek nyugatra. - Jézus és Mária ünnepeinek elkülönülése.
SZÍVEK LÁNGJAI 116
Mária tisztulásának ünnepe: február 2. - Gyertyaszentelő Boldogasszony.
ÁLDOTT VAGY 119
Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe: Március 25. - Az ünnep története és jelentősége.
JÖJJ, KEDVESEM 121
A Boldogságos Szűz halálának és mennybevitelének ünnepe: augusztus 15. Nagyboldogasszony Napja. - A gyógynövények megáldása. - Szardinia-sziget népünnepei.
TISZTA MINT A NAP 125
A Szeplőtelen Fogantatás dogmájának története. - Az ünnep eredete és kialakulása. - A Szeplőtelen Fogantatás legendái. - Szent Bernát. - Duns Scotus. - Ineffabilis Deus. - Az ünnep egyházi szertartása.
SZENTELJ VÍG ÜNNEPEKET 138
Mária kisebb ünnepei. - Eljegyzésének napja: január 23. - A Szűzanya hét fájdalmának ünnepe. - Mária látogatásának ünnepe. - A Karmel-hegyi Boldogasszony ünnepe. - Havi Boldogasszony. - A nyári havazás legendája. - Mária nevének ünnepe szeptember 12. - Kisasszony napja, Mária születésének
ünnepe: szeptember 8. - A Szent Rózsafüzér ünnepe. - A Szeplőtelen Szűz lourdesi megjelenésének ünnepe. - Magyarok Nagyasszonya ünnepe.
SZIVEK ASSZONYA.
SZENTEK KIRÁLYNÉJA 149
Mária az apostolok társaságában. - Mária Magdolna. - Egyiptomi Mária. - Szent Cecília. - Szent Ágnes és Szent Katalin. - Cyprián legendája. - Mária-tisztelet a keleti egyházban. - A középkor szentjei. - Szent Ferenc,
Szent Domonkos, Szent Bernát. - Liguori Szent Alfonz himnusza. - Szent Benedek. - Gonzaga Szent Alajos, Berchmans Szent János, Kosztka Szent Szaniszló. - Szent Oszkár legendája. - Quito lilioma.
KARD ÉS SZÍV 173
A szerzetesség és a Mária-tisztelet. - A karmeliták. - A dominikánusok. - A dominikánusok érdemei. - Aquinói Szent Tamás. - Szent Benedek rendje. - A bencés apácák. - Szent Ferenc, Mária szolgája. - A Porciunkula legendája.
- A grecciói karácsony. - A szerviták. - A ciszterciták. - Szent Bernát. - A premontreiek. - Boldog Hermann legendája. - A karthauziak. - Máriakongregációk.
MINT A MÁJUS 199
A Mária-imádságok eredete. - Szent Efrém imája. - Venantius Fortunatus költői imádsága. - Az Ave Maria története és legendái. - Az Úrangyala és legendái. - Az Angelus-harangszó története. - A Mária-litániák eredete és
története. - A Salve Regina ájtatosság története. - Kilencedek Mária tiszteletére. - Május, Mária hónapja. - A májusi ájtatosság története. - A kamillanusok. - A három aranyszombat.
AZ ÁHÍTAT GYÖNGYEI 229
A Rózsafüzér történetének első nyomai. - A legendák. - Szent Domonkos és a Rózsafüzér. - Szent Domonkos látomása. - Prutenus Domonkos. - Hittitkok a Szent Olvasóban. - A lepantói győzelem. - Boldog Alán és a Szent Olvasó. - A Rózsafüzér Társulatok. - Az örökös Rózsafüzér. - Október a
Boldogságos Szűz hónapja. - A szent skapuláré. - Szent Simon látomása. - A szent vállruha kegyelmei. - A skapuláré-társulatok.
SZÉP SZERETET ANYJA.
TÜNDÖKLŐ LÁMPÁS 259
A Boldogságos Szűz nyomai a Szentföldön. - Theodosius zarándoklata. - A Mária-ereklyék története. - Szent Pál zarándokútja. - Antoninus Placentinus. - Arkulf. - Beda. - Aachen ereklyéi. - Mária-ereklyék Nyugaton. - Mária szentföldi ereklyéi. - Mária ruhája. - Mária arca. - Szent Lukács Máriaképei. - Mária-arcképek legendái. - Mária-képek a Szentföldön. -Természetfölötti úton keletkezett Mária-képek.
MADONNA A GOLGOTÁN 283
A golgotai Madonna-kép. - Mária nyomai a Szentföldön. - A helyek, amelyeket élete megszentelt. - Betlehem. - A születés temploma. - Názáret és a Szent Szűz háza. - Kána. - Jeruzsálem. - Szent Anna temploma. - A Szűzanya állítólagos sírja. - Elszenderülésének helye. - A Sionhegyi
Bazilika. - A Szent Sír-templom Mária-emlékei. - A Karmel-hegyi szentély. - Az első Mária-templomok. - Pulcheria császárnő templomai. - A Jeruzsálemi Mária-templom. - Az efezusi bazilika. - A középkori francia és
német Mária-templomok. -Templomépítő szerzetesek. - A Mária-templomok és kegyhelyek fejedelmi kincsei. - Fogadalmi táblák.
TÁRULJATOK FEL ÖRÖK KAPUK 305
Notre Dame de la Garde. - Mária zarándokhelyek. - Legendák. - A Máriazarándokhelyek forgalma. - A hívők milliói Mária lábainál. - Altötting. - Chartres. - Czensztochova. - Einsiedeln. - Guadelupe. -Kevelaer. - La Salette. - Lima. - Loreto. - Lourdes. - Mariataferl. - Mariazell. - Montserrat. - Puy. - Róma.
NAGYASSZONYUNK
Andocs. - Boldogasszony. - Búcsúszentlászló. - Buda. - Csiksomlyó. - Felsősegesd. - Kiscell. - Kolozsvár. - Lorettom. - Máriabesnyő. - Máriagyüd. - Máriapócs. - Máriaradna. - Máriaremete. - Sasvár. - Sümeg. - Szeged. - Szentkút . A középkor legszebb Mária-legendái.- Theophilus legendája. - Umiliana. - Szent Gergely. - A zsidó üvegfúvómester. - Musa legendája. - A bitófa. A kapzsi lovag. - A pásztorlány halála. - Két magyar legenda Mária szépségéről. - Az ifjú lovag fogadalma. - A rossz útra tért nemesember. - Mária a lovagi tornán. - A koldusfiú pappá szentelése. - Mária rózsái. - Boldogasszony bohóca. - Beatrix apáca legendája. - A császár felesége. -
A breisachi rózsaoltár.Radbod püspök látomása. - Jakab ősevangéliuma. - Tamás elbeszélése. -
Az ál Máté evangéliuma.-Ókeresztény legendáskönyvek.-Juvencus, Nonnos,
Damasus pápa, Szent Ambrus himnuszai. - Prudentius költészete. - Sedulius
húsvéti verse és himnusza. A szíriai Efrém karácsonyi himnusza. - A középkor Mária-magasztalásai. - A Heliand. - Szent Bernát versei. - Hrosvitha. - Fülöp karthauzi barát Mária-életrajza. - Walter von der Vogelweide. -
Szent Bonaventura. - Erasmus himnusza. - Dante. - Vasari és Vittoria Colonna Mária-szonettei. - Tasso. - Camoens. - Lope de Vega. - Villon. - Corneille. - A modern francia költők. - Claudel. - Jakob Balde. - A német katolikus költészet. - Német protestáns költők. - Rilke. - A magyar középkor Mária-költészete. - A Stabat Mater fordításai. - Sujánszky, Tárkányi, Mindszenti, Rudnyánszky Gyula. - Malonyay novellája. - Rákosi Jenő. - Kiss Menyhért. - Tóth Béla. - Endrődy Sándor: A celli búcsú. - Várady
Antal: Az ezüst fátyol legendája. - Juhász Gyula.
A keresztény művészet téma- és formavilágának kialakulása.-A Mária-tisztelet a katakombák művészetében. - Az ókeresztény művészet Mária-emlékei. - Az itáliai művészet szerepe a keresztény ikonográfia kialakításában. - Róma, Firenze, Siena szerepe a Madonna-ábrázolás átfogalmazásában. - A szobrászat újjászületése és szerepe a Mária-tiszteletben. - A román és gótikus művészet Madonna-ábrázolásai. - A renaissance és a Madonna-ábrázolások újabb
átfogalmazása. - A renaissance világias szemléletének következményei a Madonna-ábrázolásban. - A barokk szerepe a Mária-tisztelet elmélyítésében. - Az újabb idők Mária-ábrázolásai. - A Mária-kultusz és a jelen művészete -
Madonna-kultusz a magyar művészetben.
IRODALOM 503