Előszó
A Bizományi Kereskedőház és Záloghitel Rt., amely az ország legnagyobb múltú jogfolytonos cége, 1993-ban ünnepelte alapításának 220. évfordulóját. Jelen könyv ennek tiszteletére készült és bemutatja azt - a ma már történelminek tekinthető - időszakot, amelynek kezdetétől napjainkig hazánk egyik fontos és tevékenységét tekintve sajátos intézményévé vált. Sajátos, mert már létrehozásakor is erős szociális vonások érvényesültek, amelyek működése, tevékenysége során sem voltak elhanyagolhatóak. Míg a termelési és forgalmi tevékenységre az üzleti élet kívánalmaihoz igazodóan nyújtják a hiteleket és ezekhez megfelelő biztosítékok kapcsolódnak, addig a fogyasztási célú hitelek kockázatosabbak és visszafizetésük bizonytalanabb. Ez is hozzájárult az igen magas uzsorakamatok kialakulásához. A magas uzsorakamat pedig nemcsak igazságtalan volt, de önmagában hordozta annak a veszélyét, hogy magát a tőkét sem tudja az adós visszafizetni.
A XV. században az egyház lépett fel elsőként az uzsorakamat ellen, kezdeményezve egy olyan fogyasztási célú hitelt nyújtó intézet létrehozását, mégpedig a zálogházét, amely újszerű pénzintézeti üzletág művelésére szolgált. A kereslet a zálogházi tevékenység iránt rövid idő alatt igen nagymértékben megnőtt, s Belgiumban, majd Németországban a helyi önkormányzatok kezdeményezésére egyre-másra nyiltak nyilvános zálogházak. A kézi zálog ellenében nyújtott hitel elsősorban az alsóbb néposztályok, az alacsony jövedelműek számára lehetővé tette, hogy átmeneti pénzzavaraikat hitel, mégpedig szerény kamatozású hitel segítségével hidalhassák át. Tették ezt anélkül, hogy számukra kedves, emlékezetes tárgyaiktól véglegesen meg kellett volna válniok.
A zálogüzletágat már csak egy lépés választotta el a bizományi kereskedelemtől, amely ugyancsak ezer szállal át van szőve szociális vonásokkal. A bizományi kereskedelem a kereskedés szakosodásának is a terméke, amely kezdetben szinte kizárólag a használt cikkek adás-vételének közvetítésével foglalkozott. Másszóval az eladó megbízta a bizományost, hogy meghatározott jutalék ellenében értékesítse a számára feleslegessé vált cikkeit. Később - bár a forgalom tartalmilag nem változott - de a használt cikkek valós kereskedése (adás-vétele) a bizományi kereskedelem szerves részévé vált.
A zálogüzletág és a bizományi kereskedelem szelleméhez mindig közelállt a jótékonykodás, a segítő célú alapítványok megsegítése. Az aukciók szervezése is idetartozott, mely sohasem csak egyszerű üzleti ügy volt, hanem a képzőművészek támogatását, a műtárgyak védelmét is szolgálta. Az a látszólag egyszerű kereskedelmi funkció, amit a bizományi üzletág jelent, valamint az a hitelezési szerep, amit a zálogüzletág testesít meg, igen bonyolult, szerteágazó és összetett ténykedésként testesül meg a Bizományi Kereskedőház és Záloghitel Rt. mindennapi tevékenységében. Sikerére és az iránta támasztott igényekre és bizalomra a legjobb bizonyíték az elmúlt 220 év.
Ezúton, e kötet közreadásával is szeretném megköszönni a cég valamennyi munkatársának, tevékenységük belső és külső támogatóinak a segítséget, hogy nemcsak sikeres múltunk és jelenünk van, de reményteljes jövőnk is.
Vissza