Fülszöveg
A BIOSZFÉRA
MIKROBIOLÓGIÁJA
_Szabó István Mihály_
I—III. kötet
A bioszféra mikrobiológiája nagyszabású, modern összefoglalás, mely a forrásmunka igényével tárja elénk a mikroorganizmusoknak, elsősorban a baktériumoknak szerteágazó, és az egész földi élővilág, így az ember létét is biztosító nélkülözhetetlen részvételét a természet anyag- és energiaforgalmában. E szervezetek tevékenysége és ennek következményei első megközelítésben csaknem áttekinthetetlenek: a levegőből nagy intenzitással vonják el az ipari mérgező gázokat, ugyanekkor a légkörbe illó, toxikus vegyületeket maguk is kibocsátanak; betegségeket terjesztenek, de baktériumok termelik a kórokozók ellen leghatásosabb gyógyszereket, az antibiotikumokat; tönkreteszik a tárolt élelmiszereket, jóllehet segítségükkel konzerválni is lehet; a növényi gyökerek tápelemfelvételét elősegítve jelentősen fokozzák a terméseredményeket, bár a gyökereket támadva elpusztíthatják a növényállományt; megtisztítják a talajt és a vizeket a...
Tovább
Fülszöveg
A BIOSZFÉRA
MIKROBIOLÓGIÁJA
_Szabó István Mihály_
I—III. kötet
A bioszféra mikrobiológiája nagyszabású, modern összefoglalás, mely a forrásmunka igényével tárja elénk a mikroorganizmusoknak, elsősorban a baktériumoknak szerteágazó, és az egész földi élővilág, így az ember létét is biztosító nélkülözhetetlen részvételét a természet anyag- és energiaforgalmában. E szervezetek tevékenysége és ennek következményei első megközelítésben csaknem áttekinthetetlenek: a levegőből nagy intenzitással vonják el az ipari mérgező gázokat, ugyanekkor a légkörbe illó, toxikus vegyületeket maguk is kibocsátanak; betegségeket terjesztenek, de baktériumok termelik a kórokozók ellen leghatásosabb gyógyszereket, az antibiotikumokat; tönkreteszik a tárolt élelmiszereket, jóllehet segítségükkel konzerválni is lehet; a növényi gyökerek tápelemfelvételét elősegítve jelentősen fokozzák a terméseredményeket, bár a gyökereket támadva elpusztíthatják a növényállományt; megtisztítják a talajt és a vizeket a mérgező anyagoktól, más esetben azonban az élet számára elviselhetetlenné változtatják azokat; hosszú űrutazásokat csak baktériumok közreműködésével valósíthatunk majd meg, de az űrállomásokon máris hatékony rendszabályokkal védekeznek ellenük.
A bioszféra mikrobiológiájának első kötete a baktériumsejt mikroszkópos, ill. molekuláris szintű organizációját, anyagcsere-sajátosságait és földtörténeti evolúciójának haladását tárja elénk. Mindez egyúttal betekintést nyújt magának a bioszféra egészének fejlődéstörténetébe is. A második kötet az általános ökológia és a mikroorganizmusok ökológiájának alapjaival ismertet meg, majd részleteiben is bemutatja a nagy földi szénkörforgalom útvonalait és ezekben a mikrobák közreműködését. A harmadik kötet az elemek körforgalmát és ezek mikrobiológiáját részletezi. Tárgyalja továbbá az édesvizek, a tengerek, a levegő és a világűr mikrobiológiáját. Végül mélyreható ismereteket nyújt a mikroorganizmusok és a magasabb rendű növényi és állati szervezetek, továbbá az ember közötti kölcsönhatásokról.
A bioszféra mikrobiológiája alapvető kézikönyve lehet mindazoknak, akik e szakterületre közép-, ill. felsőfokon specializálódnak vagy akik a környezetvédelem, a mezőgazdaság, az ipar, a közegészségügy, a bányászat, az anyagszállítás, a korrózióvédelem, a műtárgykonzerválás, a kutatás stb. területein a mikrobák tevékenységét megérteni szándékoznak, ill. arra kényszerülnek. Hasznos forrásmunkát jelenthet azonban bárkinek, aki egyfajta mikrobiológiai lexikon vagy oktatási segédkönyv minőségében alkalmazza.
AKADÉMIAI KIADÓ _BUDAPEST_
Vissza