1.062.618

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A betű (minikönyv)

Hogyan készül a könyv?/A könyvnyomdai műipar ismertetése

Szerző
Grafikus
Budapest
Kiadó: Fővárosi Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Műbőr
Oldalszám: 112 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 7 cm x 5 cm
ISBN:
Megjegyzés: Betűtípus: amerikai Bodoni-betűk Nyomda: Fővárosi Nyomda Részvénytársaság A fejléceket és iniciálékat Galambos Margit festőművész rajzolta. A fametszetek Kaza György grafikai műintézetében készültek. Fametszetekkel, hasonmásokkal gazdagon illusztrálva. Kicsinyített kiadás. A könyv pontos mérete: 51 x 75 mm.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Mindnyájunk kincse, életszükséglete minden kultúrembernek: a BETÜ. Azért állítottam össze ezt a könyvet, hogy megismertessem a laikussal, hogyan készül a betű és mint használják ezt a könyv... Tovább

Előszó

Mindnyájunk kincse, életszükséglete minden kultúrembernek: a BETÜ. Azért állítottam össze ezt a könyvet, hogy megismertessem a laikussal, hogyan készül a betű és mint használják ezt a könyv készítésének különféle fázisaiban. Sok a művelt ember, aki bár szereti a könyvet, mégsem ismeri az eljárást, amely ezt létrehozza. Ebből megismeri, hogyan készül a betű, hogyan szedik és nyomják a könyvet, hogyan készül az illusztráció, a könyvkötő munka. A szakember szivesebben dolgozik olyan rendelővel, aki tisztában van a megrendelt munka anyagával és technikájával és aki megtudja különböztetni a jó munkát a hitványtól.
E munka minden sorában a betű kultusza vezet, amelynek szeretetében nőttem fel, amelynek régi munkása vagyok és amelynek életemet szenteltem. Talán sokan hézagosnak fogják találni e könyvet, mert hiszen a könyvnyomtatás művészete mellett az egyéb grafikai műveleteket figyelmen kívül hagyom. De ezek a grafikai iparok nem a kifejezés, hanem inkább a képes ábrázolás körébe tartoznak. Ilyen rokon grafikai műveletek a réz- és acélmetszés, kőnyomás (litográfia), fénynyomás, mélynyomás és az utóbbi időben nagy lendületet vett offsetnyomás.
Ezek azonban minden tökéletességük mellett is tökéletleneknek bizonyulnak, amikor nem csupán a szemhez, hanem a szívhez és az értelemhez szólunk. Az offsetnyomást már úgy tekintették, mint amellyé a jövő: fölöslegessé fogja tenni a betű öntését, szedését. A hozzá fűzött remények nem váltak be, az offsetnyomás csak a képet adja vissza elég finom reprodukcióban, de a szöveg nyomása homályos és szakadozott. Ugyanez áll a mélynyomásra is. A kis karcsú ólomkatonák nem mellőzhetők, azok milliói és milliói szolgálnak továbbra is a művelődés és előrehaladás hadseregében és Johannes Gutenberg mozgatható betűi még igen hosszú ideig kisérnek bennünket életutainkon.
Budapest, 1929 április hó.
Rovó Aladár
a Fővárosi Nyomda R.-T. vezérigazgatója Vissza

Tartalom

Előljáró beszéd
Hogyan születik a betű
Hogyan lesznek a betűkből sorok
A szedéstől a kész nyomtatványig
Az illusztrálás problémái
A fametszet
Cinkográfia (fototípia, autotípia)
A többszínnyomás
A háromszínnyomású autotípia
A könyvkötő műhelyből
Amit a papirosról tudnunk kell
Az értékpapír nyomásáról
Ipar, kereskedelem és a reklám

Róvó Aladár

Róvó Aladár műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Róvó Aladár könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem