Előszó
Ez a könyv természetes folytatása Finta Sándor hasonló című művének, amely a beszéd- és értelemgyakorlatok tanítási vázlatokban kidolgozott anyagát a kath. elemi népiskolák I-II. osztálya részére tartalmazza.
Gyakorlati szakkönyv gyakorlati emberek számára, de egyben útmutatás oly mesgyén, amelyet nemrég nyitottak meg s amelyen az előrehaladás még sok nehézséggel jár.
Ahelyett tehát, hogy az út nehézségeinek leírásával előre elriasztanám azokat a kedves kartársakat, akik vezetésemre bízzák magukat, inkább az új út szépségeit, gyakorlati szükségességét, könnyűségét magyarázom meg. A hangulatkeltés elsősorban a tanító részére szükséges, hogy a gyermekekben is kedvet ébreszthessen mondanivalói iránt. A tárgyi tudásnak is elsősorban a tanítóban kell bőségesen meglennie, hogy annak bőségéből tanítványai is eleget kapjanak.
Ezeket nyujtom legfőképpen!
Lesznek bizonnyal számosan, akik tökéletesebbet produkálnak, de lesznek olyanok is, akik félremagyaráznak és elrontanak mindent.
Vannak ma is emberek, akik még a vonatra sem mernek ülni, míg mások már órák és percek számával mérten az óceánt repülik át.
A régi iskola formalizmusa sok tanítót tart lekötve, akiknek a modern pedagógiai törekvések iránt érzékük már nincsen. Ezek ellenségei az iskolai kirándulásoknak, fesztelen beszélgetéseknek tanító és tanítvány között, a természetes szemléltető eszközöknek, a gyakorlatiasságnak s magának az életnek is, ha az az iskolába olykor bekukkant. Pedig az életnek nevelünk!
Nem leszünk vakmerő léghajósok, de porosan, izzadva kullogó régi mesterlegények sem. Utunkban inkább lépünk egyet-kettőt a színes, virágos mezőkre, mint a régi, kietlen tarlóra.
Az úton dalolgatva, jókedvvel járunk, s ránk Isten arcának fényessége süt.
Vissza